| BogdanIonM a întrebat:

Salut, am si eu nevoie de ajutor, am 18 ani si am 80kg vreau sa slabesc intr o luna am pus 10kg pe mine mananc foarte mult stau intr-un sat micut si nu sunt chiar asa de bogat sa ma intretin cu diete etc vreau o modalitate de a slabi sau de a manca mai putin sa beau apa mai multa? O paine la masa nu imi ajunge si mananc de 6 7 ori pe zi sunt paguba la casa omului... va rog dati-mi o sugestie vreau sa dau jos burta .....Si nu imi spuneti va rog abtine-te etc nu pot mi se face foame.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gyonny a răspuns:

Salut, am avut si eu aceeasi problema acum aproximativ 2 ani in urma... In mai putin de 4 luni de zile pot sa spun ca am pus de mine 12 kg.

Ma simteam foarte aiurea cand ma uitam in oglinda.
Am avut o perioada de stres foarte intens, lucru care m-a facut sa devin "dependent" de mancare. Mancam de cel putin 5 - 6 ori pe zi, lucru care imi inrautatea situatia.

Si toate astea pana intr-o zi cand, m-am hotarat sa las mancarea deoparte (adica, chiar daca de foarte multe ori simteam nevoia sa mananc, incercam sa ma gandesc la cu totul altceva si sa mai uit de mancare si de foame.)

Am inceput sa fac exercitii fizice cat mai multe (lucru pe care ti-l recomand cu cea mai mare incredere, si in special alergatul!)
Am inceput sa imi organizez mesele din timpul zilei si anume:
- Dimineata un pahar cu lapte sau o cana cu ceai si cativa
biscuiti sau doar un corn (gen 7days). ATAT PENTRU DIMINEATA!
- La pranz, indiferent ca mancam o ciorba de carne, sau legume sau orice altceva, incercam sa mananc MAXIM 3-4 felii de paine.

- Iar seara mancam ceva usor, gen o salata de legume.

Insa lucrul care pe mine m-a ajutat CEL MAI MULT sa scap de kilogramele in plus a fost ALERGATUL.
In primele zile intr-adevar am avut o febra musculara foarte puternica, chiar daca alergam putin, dar dupa aproximativ 3 saptamani de alergat IN FIECARE ZI, ajunsesem sa alerg chiar si 6 km.
Si uite asa in circa 2 luni si jumatate am reusit sa ajung de la aproape 90 de km la 67 kg.

ATENTIE!

Daca vrei cu adevarat sa scapi de kg in plus, pe parcursul zilei daca chiar nu poti rezista si simti nevoia sa mananci ceva, ceea ce eu iti recomand cu cea mai mare incredere este sa mananci fructe cat mai multe. Fructele nu ingrasa, contin foarte multe vitamine, si ajuta si la intarirea sistemului imunitar (nu foarte mult, dar ajuta).
Cel mai bine ar fi sa iti faci un anume program pe care sa il scrii intr-o agenda sau chiar o foaie A4 si pe care sa o pui in cel mai frecventat loc din casa ta, unde sa o vezi mereu. Si incearca sa faci in fiecare zi exact ceea ce ai scris pe acea foaie.

Daca tu urmezi ZILNIC un anume program, vei vedea cu rezultatul va fi unul foarte bun.

Si apropo, ca uitam! RENUNTA LA PASTELE FAINOASE, PIZZA, SI MANANCA PAINE CAT MAI PUTINA!
Acestia sunt principalii factori in care foarte multe persoane nu cred si uneori se ajunge la obezitate!

Iti urez succes, si sper sa ne reauzim peste cateva luni sa imi spui daca sfatul meu a dat roade sau nu.
O zi frumoasa sa ai si un inceput de saptamana asa cum iti doresti.

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Probabil o sa-ti fie greu la incepu dar manaca mai putin, nu e cazul neaparat de diete.
Daca as fi in locul tau as face si sala si jogging!
Daca vrei sa faci treaba, consuma cat mai putina paine si manaca cat mai putin.
Nu poti? Poate poti sa te accepti asa!

| anonimg a răspuns:

Nu-ti trebuiesc diete. Trebuie sa sari peste masa de seara, si sa faci miscare toata ziua. Daca nu ai de lucru in anotimpul acesta si pe vremea aceasta, atunci iti calculezi un traseu pe care sa-l faci zilnic pe jos, si in ritm alert. Numai prin miscare si efort grasimea se va arde.

| ALGator a răspuns:

Ești în luptă cu propriile tale deprinderi.
1. Trebuie să găsești o modalitate să reduci cantitatea zilnică de mîncare și să îți diversifici gusturile si alimentația ca alimentele energetice (grăsimi, alcool și dulciuri) să fie cit mai moderate dar să nu simti ca faci foamea sau ca ceeace maninci nu e gustos.
Nu mai bea băuturi îndulcite. Apa să fie regula.
2. Fără sedentarism
Retine totuși ca din păcate punctul 1 da un cistig in scăderea greutății de 4-5 ori mai mare decât activitatea fizica. Nu vei putea compensa niciodată excesul de alimente prin exerciții fizice oricit de grele ar fi ele.
3. Cam 80% din ce se scrie despre scăderea în greutate, inclusiv diete, e bullshit. Deci atentie!
Această problemă a omenirii va fi rezolvată cu cel puțin 5-6 premii Nobel. Pînă atunci ne descurcam cum putem.

| Ensiferum a răspuns:

Cat de mult sport: jogging, abdomene, etc. In cel mai rau caz sunt niste pastile naturiste care nu afecteaza nimic si dau rezultate, e vorba de cafea verde. Bafta!

| Sandor12921 a răspuns:

Iti voi spune ce am facut eu, chiar daca nu stau la sat, dar mi-a fost lene sa merg la sala, incearca sa nu mai mananci dupa ora 4-5, iar pana la ora acea sa ai deja doar 3 mese si o gustare mica intre ele. Vei vedea ca vei slabi cu usurinta, iti mai recomand sa bei lapte dimineata, dar nu direct de la vaca, ci cumparat din magazin. Vei slabi foarte rapid daca aplici aceste metode cu persistenta si iti garantez ca daca vei face asta pana in vara, nu doar ca vei da burta jos, cu vei avea si o stare de spirit mult mai buna.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Incearca sa faci diferite exercitii fizice, iti poti face un abonament la sala sau daca bugetul nu iti permite sunt tutoriale pe Youtube pentru orice. Fa-ti un program cu niste exercitii ( de preferat dimineata dupa ce te trezesti ) diferite. Mancarea nu cred ca iti face rau din moment ce alimentele sunt din propria gospodarie dar incearca sa iti faci un program 3 mese pe zi + gustari... Sa imi spui si ce inaltime ai dar nu este exagerat 80 de km ( eu de ex la 18 ani aveam tot in jur de 80 de km la 1, 80 si eram destul de slab ).

| JohnMcPraise a răspuns:

Oshawa este o dieta foarte buna, do your research.