| Suciunoe15 a întrebat:

Salut, am si eu nevoie de cateva sfaturi. Am fumat nu stiu ce dracul si am si tras, acum 4 luni si tin sa mentionez ca a fost prima data cand am fumat, nu stiu daca a fost iarba sau nu stiu ce, dupa ce am fumat aprox vreo 15, 16 fumuri m-am asezat pe o canapea si m-am ridicat instant si corpul mi se misca singur si aveam senzatia ca traiesc in vis. De atunci s-au intamplat multe. am avut multe atacuri de panica, inca am senzatia ca nimic nu e real, am luat tratamente, nu mi-au facut bine, panica a crescut, nici nu pot iesi din casa. Abia de un timp am inceput sa ies prin ograda, in ultimele 3 saptamani m-am simti foarte ametit, obosit, panicat, fara chef, e normal? Nu stiu ce e de facut, vreau cateva sfaturi, care ma ajuta ii explic mai detaliat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Mergi la neurolog si psihiatru gaseste un neurolog care sa fie si psihiatru

| mihai69 a răspuns:

Mergi la un centru specializat pentru toxicomani.
Din păcate, e ceva normal sa îți pierzi controlul chiar definitiv după porcăriile astea.
I-aș împușca direct pe cei ce le oferă.

| Suciunoe15 explică (pentru mihai69):

Nu stiu daca a fost un atac de panica sau ce naiba, m-am ridicat nestiind. am simtit ceva nu stiu ca si cum mi s ar taia filmu, si ma simteam intr-un vis, e de neexplicat nu stiu

| mastadont a răspuns:

E greu să dăm sfaturi fără să știm ce ai fumat. Substanțele care se fumează ies din corp în maxim câteva zile, deci restul e sigur creierul tău care îți face figuri, cu alte cuvinte, te sperii degeaba, doar amintindu-ți acele momente. Din descrierea ta nu sună a marijuana, deci presupun că erau ceva legale, care sunt mult mai periculoase decât iarba.

| Suciunoe15 explică (pentru mastadont):

Am fumat ceva ce mi-a dat un var, nici el nu stia ce e, s-a eliminat drogu sunt sigur, n am niciun raspuns sigur de la nimeni, tot ce mi s-a intamplat e foarte aproape de mine. adica trecutu. nu stiu ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu spun sa te duci la medic. Cel putin in Romania consumul in sine nu e incriminat.
Drogurile (chiar si alcoolul in situatii extreme) pot declansa boli psihice. Daca esti predispus la a avea astfel de boil, e crede ca iarba este un stimulent pentru asta.

| Suciunoe15 explică (pentru anonim_4396):

Medicii stiu doar pastile sa mi dea, am incercat in astea 4 luni sute de pastile. nu-mi fac bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suciunoe15):

In momentul in care ai o afectiune psihica din cauza consumului cronic de alcool sau alte substante, starea de poate ameliora in principiu. Si da, majoritatea pastilelor alora te fac molesit si iti scad concentrarea, dar e un pret mic pentru a avea o stare normala.

| Suciunoe15 explică (pentru anonim_4396):

Orice pastila iau sunt obisnuit sa ma agite. si mi fac rau singur

| mihai69 a răspuns (pentru Suciunoe15):

Bine că ți-au făcut bine drogurile...
Pfff...

| Suciunoe15 explică (pentru mihai69):

Nu mi au facut, ba din contra.

| 757474 a răspuns:

Adresează-te unui medic specialist. Nu e de glumit cu așa ceva

| Suciunoe15 explică (pentru 757474):

Normal ca nu e de glumit, nu pot iesii din casa, sunt foarte panicat, obosit, ametit, sensibil 24/24

| Slovcehov a răspuns:

De la iarba nu faci asa, e inofensiva
Nu e normal ce ti se intampla.
Ce sa iti explicam daca tu nici nu stii ce ai fumat?
Si e super stupid sa fumezi asa mult cand tu nu fumezi nici tigari normale
Ai dat soc la organism
Sau poate totul e in capul tau.

| Suciunoe15 explică (pentru Slovcehov):

Asta s-a intamplat in Germania acum 4 luni, a fost ceva ce mi-a dat un var ce nici el nu stia exact ce e, amandoi am crezut ca e iarba. am fumat peste masura pentru prima data, si tigari normale fumam. nu stiu ce e de facut, am vorbit cu multi psihiatrii, doar pastile. si nu-mi fac bine