| john9966 a întrebat:

Am si eu nevoie de niste sfaturi daca se poate. Deci am 44 de kg si am 19 ani si 1, 70 si ceva, sunt prea slab pentru vasta mea adica multi nici nu imi dau ani astia si asa vreausa cresc in greutate sa pun ceva pe mine....De mancat nu pot manca mult mi se face greata, imi puteti recomanda va rog ceva sfaturi? Un prieten zicea sa iau proteine si sa mananc in plus cat pot si sa ma odihnesc!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Greutatea este dată de modul în care organismul interpretează mâncarea. Este o uzină chimică foarte complex reglată de hormoni. Dacă ei sunt astfel reglați încât metabolismul dtale este accelerat, arderile se fac bine, atunci ceea ce consumi în plus se arde și nu se depune. Poți crește în greutate prin creșterea masei musculare, prin exercițiu fizic sau prin depunere de grăsime, de asemenea prin creșterea naturală a întregului corp, oase, etc, care se mai poate la 19 ani. Deasemenea în decursul anilor, se produce o creștere naturală în greutate, dar nu la toată lumea. Deja la 19 ani aceasta începe să fie constituția dtale de bază, de om mai suplu. Dacă totuși dorești câteva kg mai poți adăuga niște mese în plus o dată la 3 ore, ce îți place dtale să mănânci, câte puțin. Mai mult nu se poate și nici nu este indicat.

| Donsavas a răspuns:

Consulta un endocrinolog sau macar un nutrtitionist!
Poti merge si la sala. Cand vei munci cu corpul tau, vei avea si mai multa pofta de mâncare si vei acumula kilograme sănătoase.