| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu niste intrebari legate de septoplastie sau rinoplastie (pentru cei ce s-au operat de curand).
Vreau sa stiu urmatoarele lucruri :
Este acelasi lucru septopastia cu rinopastia?
Si daca nu, care sunt diferentele?
Eu am observat ca nu pot sa respir bine si am aflat ca am deviatie de sept.
Daca ar fi sa fac operatie cum ar decurge? (sa-mi "indrepte" nasul).
Ar durea inainte sau dupa operatie? In cat timp ma pot reface complet (am inteles ca unele persoane ca si-au revenit dupa o saptamana) si cand este recomandat sa faci o astfel de operatie (In ce luni/anotimuri)?
Si cam cat este o operatie de genul (ca si pret, eventual pe asigurare)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rinoplastia este operatia de remodelare a nasului in vederea ameliorarii aspectului ca urmare a unei deformitati din nastere sau din perioada dezvoltarii nasului. În urma rinoplastiei, ar trebui corectate orice fel de traumatism în zona nasului.

Rinoplastia cu septoplastia se poate performa în timpul operației chirurgicale, cand exista atat probleme functionale cat si estetice la nivelul piramidei nazale.

Deci, septoplastia, după cum sugerează și numele, are legătură cu septul nazal, deci se practică în momentul în care există probleme de funcționare a septului nazal. Rinoplastia, ajută numai la remodelarea la nivelul piramidei nazale.

Durerea nu este exprimată în unități, așa că nu pot să-ți exprim nici în cantitate, și nici în cuvinte. Este ca în cazul oricărei operații. Dacă nu este vorba de durere acută, e vorba de disconfort foarte mare, pentru că vorbim de remodelare și corectarea sinusurilor.

Este recomandat să o faci în orice anotimp, cât timp eviți umiditatea. Asta ar însemna că iarna și toamna, nu este prea recomandat.

După operație vor apărea și echimozele, neîntârziat. Practic pielea din jurul nasului și al ochilor se va învineții.

Prețul unei astfel de operații de remodelare este de aproximativ 2200 euro, iar tot cu deviație de sept ajunge la 2500 (deschise), iar închisă chiar și până la 3000 de euro.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

În aproximativ o săptămână, maximum 2, echimozele se vor retrage, sau nu vor mai fi atât de vizibile, urmând ca în maximum 3 săptămâni să te recuperezi.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci cu alte cuvinte se fac ambele operatii, nu? Una pentru a-ti ajuta nasul sa devina normal (functionabil) si a doua pentru a corecta "postura" acestuia.
La mine se vede foarte putin intr-o parte (deloc exagerat dar tot vreau o "corectie")

| anonim_4396 explică (pentru TheSeventhSin):

Dacă este vorba doar de esteticitate, se practica numai rinoplastia, dar dacă vorbim și de funcționalitate, atunci se practică amândouă. Dar în cele mai multe cazuri, se practică amândouă.

Chirurgii ar trebui să-și dea seama și când este o problemă de funcționalitate, iar în cazul în care dorești să performezi operația chirurgicală, oricum vei fi consultat și vei vedea dacă sunt necesare ambele corecții.