| vmalex21 a întrebat:

Salut.S-a operat cineva pentru o deviatie de sept(septoplastie)? Am facut un control ORL iar medicul mi-a recomandat aceasta corectare.M-ar interesa cam cum decurge,cat durează vindecarea, cum te simti după si orice alta informație utila.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Operație simplă, cu anestezie locală. Din cauză că zona e apropiată de creier, ai putea să adormi. Eu am adormit de câteva ori și m-am tot trezit și mă băgam în seamă cu asistenta laughing
S-ar putea să auzi cum se rupe os, cartilaj, etc. Nu te speria. Pentru asta mergi acolo, nu?
Apoi stai cu tifon în nas cred că o zi? Două zile? Ceva de genul.
La eliminarea tifonului ți se va uda tifonul ca să se desprindă de coaja de sânge din nas. Dacă doare, roagă să mai ude și sa te lase un pic. Cu cât se înmoaie cu atât mai mult nu doare. Dacă se înmoaie bine nu doare deloc. Urmează cam o săptămână acasă, în care trebuie să te speli în nas cu ce îți dă doctorul să cumperi (Soluție salină de 2 lei sau firmă brand la 72 de lei)
Trebuie să speli des, să elimini cheagurile. Durerile sunt scurte, puține, și nu foarte mari.
Nu fuma înainte și după operație câteva zile! Riști să mori de tabagism (a pățit vară-mea, ca o proastă ce e. "Doar o țigară am fumat" Una e de-ajuns)

| vmalex21 explică (pentru valentingb):

Si cam cat durează? Se vad ceva schimbări ale nasului după? As fi recunoscător daca am putea vorbi in privat.

| valentingb a răspuns (pentru vmalex21):

E o anestezie locală. Mult nu durează, e doar un nas. Il taie prin interior, îl remodelează și il fixează. Cât ai bate din palme. Juma de ceas.
Schimbări? Ideal ar fi să ai un nas perfect după.
Nu avem ce vorbi in privat. E una din cele mai simple operații, nici măcar nu e subvenționată de stat. E un moft. Doctorii o trec ca operație pentru deviație de sept nazal în acte, și dacă nu îți afectează respirația, altfel trebuie să o plătești.
Relax. Respiră.

| vmalex21 explică (pentru valentingb):

Tu ai facut-o la privat sau la stat? Eu o fac la un spital din Germania, medicul mi-a spus că e plătită de catre casa de asigurări pe motiv că îmi îngreunează respiratia.Am inteles ca altfel ar fi destul de scumpa.Mi-a dat o hartie si a zis sa merg cu ea la spital, nu scriu niciun fel de analize prealabile.Nu mi-a spus decât ca durează vreo 30 de minute si ca o o sa am niste tuburi de silicon in nas.Pe internet am vazut niste chestii cam horor.E valabilă partea aia cu ciocanul si dalta cu care iti remodeleaza nasul? La cat timp iti scoate ațele?

| valentingb a răspuns (pentru vmalex21):

Frate dacă ți-a zis 30 de minute de ce întrebi cât durează?
Apoi, dacă ai vazut pozele, cu ce te afectează? Ai nasul un pic strâmb și cornete sau ceva, așa că o să intre în el, o să rupă ce e crescut in plus, și te vor coase la loc. Ațele se topesc singure. Nu mă întreba in cât timp. In 475 de ani, ok? Știu că vrei să întrebi.
Calmează-te. E un rahat de operație de 30 de minute. Am avut operație de 4 ore și operație de 7 ore, cu comă și tot tacâmul.
Și eu trebuie să repet operația, fiind degenerativă problema, va trebui să mă operez tot la 5 ani, cam așa. E ureche la floare, asta nu-i operație, e antrenamentul dinaintea unei operații adevărate.
Eu m-am operat la stat, la doctorul Vlase din spitalul CFR Iași. As! Nota 10. Ce frumos vorbește cu pacienții.

Cât despre ciocan, frate, poate să mă taie cu drujba dacă știu că apoi nu mă mai doare capul, nu mă mai dor dinții, nu mai sunt răcit în gât 200 de zile pe an.
Hai, calmează-te, serios. E o vrăjeală de operație. Pune mâna pe nasul tău. Cât e de mare?
Acu imaginează-ți, cam cât de mare poate fi o tăietură intr-un spațiu așa mic? Respiră.

| vmalex21 explică (pentru valentingb):

Intreb pentru ca altcineva mi-a spus o oră.Nu inteleg ce iti pare asa anormal sa întrebi. Spre deosebire de tine nu am tangente prea mari cu operațiile, am la,, activ,, numai una pentru extragerea unei măsele de minte care crescuse aiurea. Daca as fi avut si eu experientele tale poate ca as fi zis ca e un fleac.Medicul m-a consultat pe scurt si mi-a dat trimiterea, nu el va face operatia.Mai cunosc 2 persoane care au aceeasi problema si evita sau amână sa se opereze. Unii se plângeau pe internet de dureri insuportabile si faptul ca au avut toata fata umflata, altii spuneau că parcă s-ar fi născut a doua oară după ce le-a fost,, corectat,, nasul.In legatura cu ațele am întrebat pentru ca pe internet am citit ca la 10 zile trebuie sa revin pentru îndepărtare.Rahat sau nerahat as dori sa stiu cat mai multe.Nu crezi ca e normal? Acum sa descriu un pic situatia.In urma unei trante luata prin copilărie mi-am cam rașchetat nasul si am ramas cu el un pic mai strâmb.Intr-adevar ca am fost răcit si deseori am avut nasul înfundat dar niciun medic nu a pus pe seama acestei deviatii cu care trăiesc de vreo 20 de ani.Nu e foarte pronunțată dar e vizibilă. Daca ar fi trebuit să dau 1000-2000 de euro nu m-as fi gandit la corectarea ei.Iti multumesc pentru lămuriri si încurajari, imi voi face o programare la policlinica respectivă si apoi voi decide.

| valentingb a răspuns (pentru vmalex21):

Nici o operatie nu durează fix XX minute. Fie apar complicații, fie e mai ușor decât s-ar fi crezut.
30 de minute, o oră, 3 ore. Oriucum ar fi și oricât ar fi, ești sedat. Contează cât durează? Oricum n-ai să faci diferența dintre oră și secundă.
Da, am reacționat cam tare pentru că asta a fost cea mai ușoară operație, pentru mine. Ce vrei să îți zic? Doare, o săptămână respiri numai pe gură, ți se usucă buzele, consumi două tuburi de strugurel de dat pe buze în săptămâna aia. Asta vrei să îți zic?
Frate, e o săptămână de dureri, mai mari, mai mici, depinde câte pastile iei. Important e că scapi de toate alea pe vreo 5 ani apoi.
Da, si eu am avut dureri de cap și răceală ani de zile până am dat de medicul ăsta, Vlase. M-am dus la el că nu auzeam, inițial am zis că e idiot când a zis că din cauza nasului nu aud. Dar el a știut dinainte să îi zic ce am, judecând după forma nasului meu.
Fire eu nu am avut de scos. Acuma naiba știe, nu toate operațiile sunt identice că daca erau, le faceau roboții.
Ăia care s-au plâns de dureri insuportabile să vadă ce e tăietură de 20 cm pe abdomen, după aia nu li se mai pare așa insuportabil un nas rupt. Frate...boxerii își rup nasul des. Nu vezi să se plângă.
Hai, fii bărbat. Nu e mare lucru, o săptămână, ultima săptămână de dureri, așa gândește-te. Când o pui în perspectivă nu mai e așa rău.
Nu te lua după mine sau alții, tu știi cât reziști la durere. Daca nu reziști, ia nurofen. Și gata. O săptămână stai dopat. Deci pe bune, e simplu.
Fii relaxat, e o mică mică operație. Mică de tot. Cumpără-ți mâncăruri moi, banane, iaurturi, că nu vrei să simți vibrații, crede-mă.
Și ceva pentru buze, se vor usca. Am dormit și cu o cârpă umedă pe gură.
Inventezi soluții daca te duce capul, mie nu mi-a zis nimeni ce să fac. No. Succes

| JicaContra a răspuns (pentru vmalex21):

Si eu am o mica deviatie de sept, si nu am chef de operatie

iar faptul ca se foloseste dalta si ciocanul este EVIDENT, din cauza ca deviatia respectiva e a unui os, fara chestii de spart oase NU PREA AU CUM

| vmalex21 explică (pentru JicaContra):

M-am uitat pe internet si am vazut ca exista mai multe metode, nu neapărat cu dalta si ciocanul.Nasul nu e alcătuit numai din oase ci si din cartilaj.Cam 80% din oameni au deviatie de sept dar nu toti au probleme de pe urma ei.