| KlanDestinN a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. Am 14 ani si jumatate si as vrea sa slabesc deoarece am ceva kilograme in plus. Sunt clasa a 8-a si stii si voi cum este ca trebuie sa inveti si sa dai examenul si nu am timp de sala sau un alt sport pentru a ma ajuta. Spuneti-mi si mie o metoda de slabit fara a face sport. as vrea sa slabesc mai repede deci astept orice raspuns care m.ar putea ajuta. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Inca esti mic ca sa iti faci griji legate de greutate. Dar cum vrei.
Sfatul meu e ca daca chiar esti ingrijorat, ai timp sa faci cate exercitii vrei in clasele 9-11, ca in a 12-a ai bac-ul.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| xutza a răspuns:

Ești încă in creștere deci nu ar trebui sa îți faci griji. Poți avea grija la alimentație, sa consumi multă apa. Sunt aplicații pe google play sau appstore care îți oferă un program de exerciții pe care îl poți face in 15-20 de minute.

| KlanDestinN explică:

Eu am spus ca vreau sa slabesc. nu ca sunt in crestere... vreau sa slabesc. daca nu sunteti in stare sa dati un raspuns atunci nu mai raspundeti

| BlackWidow200 a răspuns:

Ai putea începe să mănânci salate, să bei multă apă și să micșorezi porția de pâine.
Un alt sfat este să mănânci puțin dar des sau la o masă mănâncă cât îți încape în palmă(să îți imaginezi cât).
Sau să nu mănânci cât să te saturi, adică să mănânci cât să nu fii înfometat.
Sper că te-am ajutat!

| ioio96 a răspuns:

In loc sa pui intrebarea asta aici, nu puteai sa cauti pe net un regim care ti se potriveste? Daca nu vrei sa faci sport singura solutie e regimul. Daca te asteptai la un alt raspuns imi pare rau de tine!