| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. Am astm bronsic si are legatura faptul ca ma strange noaptea in piept si cand ma apas am asa o palpitatie ciudata si un suierat pe gat/piept. Este ceva normal din cauza astmului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da simptomele sunt de astm.
Sufar si eu de astm bronsic si in fazele incipiente aveam aceste simptome.
Neaparat trebuie sa iti iei medicamente, daca ai fost la doctor, si sa ai Ventolin-ul ca si pandativ, ca icoană mare grija!
Daca iei tratamentul si tot asa o tii cred ca trebuie sa vezi doctorul, ceva nu merge.
Ai mare grija ca stiu cum e sa te sufoci si sa simti ca iti dai duhul, mai ales noaptea.

| vclaudiu7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am ventolin si iau Montelukast, si da, e aiurea,
dar gen mi-am diminuat cu mult problemele respiratorii. Nu am treaba asa mare, pur si simplu acum in ultimele 2 zile chit ca iau montelukast am un suierat, are vreo legatura faptul ca iau sinosun? Am o viroza respiratorie si mi s-a luat pentru a mi se desfunda caile respiratorii, sinusuri habar n-am. Poate sa fie si asta un efect? Ca atunci cand am suieraturile pe gat/piept parca elimin flegma aia care statea in gat. Oricum, o sa merg iar la pneumolog, sa ma asculte iar, ar putea fi pana si o bronsita dupa ce mi-a trecut viroza. Sanatate!, daca ai vreo idee despre chestia cu sinosun zi-mi te rog happy

| anonim_4396 explică (pentru vclaudiu7):

Atat stiu, sunt limitat.
Eu nici paracetamol nu iau fara sa imi sun doctorul, is pațit cu babisme si m-am lamurit. Totusi eu merg la alergolog nu la pneumolog?

| vclaudiu7 a răspuns (pentru anonim_4396):

La alergolog am fost, is alergic la tot in afara de animale sau ce dracu.

| anonim_4396 explică (pentru vclaudiu7):

Aaa eu-s mai norocos is alergic doar la ceva tipuri de praf.
Vezi-ti doctorul cat mai repede. Multa sănătate!?

| vclaudiu7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi bro, pup