| rzn_2947 a întrebat:

Am un prieten care a fost internat acum vreo saptamana pentru pietre la rinichi. De vreo 2 zile el a eliminat piatra cu pricina insa doctorul care l-a internat nu este de garda, prin urmare ramanand ca el sa stea internat degeaba. intrebarea e: este vreo posibilitate prin care el sa poata fi externat de alt doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fie externat de alt doctor, dar trebuie sa ramana in supraveghere 48-72 de ore dupa eliminarea pietrei. Deci pana luni nu poate fi externat.

| bulin a răspuns:

Colicile renale sunt foarte dureroase, la baieti e ceva mai complicat... daca vrea poate pleca oricand acasa daca e minor mama lui da declaratie daca e adult da el declaratia pe propria raspundere dar cel mai bine este sa ramana sub supraveghere medicala urmand un ultim consult inainte de externare