| Bonesz94 a întrebat:

am o intrebare si eu.De 2 zile simt o durere brusca in omoplatul stang [cand cum,nu e permanenta uneori dispare uneori apare...fara niciun motiv] si ce e ciudat cand ma aplec parca simt ceva la rinichi sau plamani ca si cum ar fi ceva bule acolo...
Sunt cat de cat panicat,ma gandesc si sa merg la doctor dar as dori sa vad inainte cam ce ar putea fi.Deci intrebarea este...stie cineva cam ce ar putea fi?Sa fie pietre la rinichi[am tendinta de a manca f sarat]?Sa fie o boala pulmonara?Imi e si frica.
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Daca durerea este localizata la nivelul omoplatului atunci fie tine de peretele toracic, fie tine de plaman/pleura. Rinichii sunt localizati in abdomen.
http://www.i-medic.ro/analize/radiografia-toracica

| 23partyboy a răspuns:

Un examen obiectiv general plus o rgr toracica ar fi benefica pentru un diagnostic pozitiv eu as zice ori ca ai o nevralgie intercostala ori o pneumonie interstitiala dar alte semne si simptome nu ai adaugat asa ca doar medicul dupa examinare iti poate da diagnosticul corect.