| Xenoverse1 a întrebat:

Salut, am un prieten care a fost într-un spital de psihiatrie din Zam acum o lună, el e singur parintii lui sunt morti iar el a rămas singur într-un apartament cu 3 camere.

Dar in timpul stării de urgenta el începea să audă voci sau aiba halucinații și înaintea stării de alertă a fost internat de doua ori la spital.

Prima oară s-a internat ca a vrut să își taie venele din mâini dar din fericire a chemat salvarea si a doua oară a fost internat ca a luat un pumn de pastile si in spital a vrut să își ia viața si apoi a ajuns intr-un spital de psihiatrie din Zam care a stat doua saptamani.

După ce s-a externat de acolo s-a făcut bine, dar dupa o saptamana i-au revenit iar gândurile alea nasoale ca nu a mai luat pastilele ce le-a recomandat doctorii de la Zam.

S-a mai internat încă odată la spital dar doar 2 zile si apoi l-au externat.

Iar acum nu mai e persoana pe care il stiam de inainte de pandemie, a ajuns un om timid si vorbeste doar cand e intrebat, ce sa fac ca sa fie el mai vioi si vorbaret?

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Tu nu prea ai ce să faci - omul ăsta trebuie să fie permanent sub tratament și observație de specialitate.

| Andreeush a răspuns:

Medicii cu ce l-au diagnosticat?
O persoană normală nu încearcă să își ia viața.

| Donsavas a răspuns:

Sa meargă la un cabinet particular de psihiatrie, sa muncească și sa facă și psihoterapie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Accepta-l asa cum e. Nu-l forta. Faceti impreuna ceva ce-i place, dar mai ales nu-l lasa singur niciodata, poate incerca iar sa se sinucida.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Excalibur09):

A scris prieten, tu nu apreciezi unele calitati.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Excalibur09):

Si tu tare sanatos la cap pari, da.

Răspuns utilizator avertizat
| stevethelegend a răspuns:

Salut. Ai putea sa incerci sa-l scoti pe afara, sa mergi cu el in locurile in care ii place sa mearga, sa faci ce vrea el si sa-i oferi iubire si compasiune. Din pacate pierderea parintilor este un lucru dificil dar peste care trebuie sa treaca. Cred ca ar fi preferabil sa stai cu el in apartament.