| Adryano_4588 a întrebat:

Am si eu o intrebare:ieri, m-a muscat un caine, si am fost sa-mi fac vaccinul antirabic.
Am inteles ca acest vaccin are si contraindicatii cum ar fi parkinson sau scleroza.Este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In foarte foarte rara cazuri poate declansa boli de tip scleroza multipla sau Parkinson (cam o doza la 10 milioane) si, se pare, ca oamenii aceia ar fi facut oricum boala, ceva mai tarziu.
Insa turbarea (rabia) este mortala in toate cazurile. Daca nu faci vaccinul in primele doua zile de la muscatura si cainele este turbat, vei face boala si nimic pe lumea asta nu te va mai salva.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Reactii adverse la vaccinul antirabic apar la 7-8 mii de cazuri, cu toate acestea se recomanda administrarea vaccinului, chiar in conditii de risc, decat sa se ajunga la rabie, care este invariabil mortala. Deci nu exista contraindicatii.

| Adryano_4588 explică:

Si ce ar trebui sa nu mananc, sau sa beau, in timpul tratamentului?