| anonim_4396 a întrebat:

Salut am și eu o întrebare sper sa ma lămuriți! Acum 1 an am fost la fotbal si m-am lovit la coccis ( noada) osul și acum după 1 an parca se inflamează asa și ma jenează. durează câteva zile ma lasă și apoi iar ma ia.Îmi este teama sa ma duc la doctor aștept răspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Daca nu mergi la medic, situatia se va complica. Ar fi trebuit sa mergi acum un an. Du-te acum. Mai ales ca este la capatul coloanei. Nu cred ca vrei sa ai mari probleme mai tarziu.

| Cristian9616 a răspuns (pentru Iote):

Îmi este asa de medic dacă era ceva grav bănuiesc ca într un an se vedea doar ca se inflamează osul cred de la traumatismul de atunci. Credeam ca s-a mai întâlnit cineva cu asa ceva

| Iote a răspuns (pentru Cristian9616):

Da, eu m-am "intalnit". De aia te sfatuiesc sa mergi la medic din timp.
Nu stiu ce chist ti se zice acolo in raspunsul de mai sus. Eu am avut noada deplasata si am neglijat. Pana am ajuns sa merg in doua de durere. Au trecut cred vreo trei ani. Cu timpul e tot mai rau.

| Cristian9616 a răspuns (pentru Iote):

Și te-a operat? E grea operația? Ai mai avut probleme după?

| Iote a răspuns (pentru Cristian9616):

Din fericire am scapat fara operatie. Am facut fizioterapie si gimnastica medicala. Insa ma mai supara daca stau mult timp in picioare. Daca merg, nu am probleme.
O cunostinta a mea avea probleme cu vertebrele. Si medicul i-a spus sa se fereasca de ridicat greutati, etc, pentru ca dupa operatie va avea si mai multe restrictii. Recunosc, eu am scapat ieftin.

| Cristian9616 a răspuns (pentru Iote):

Mie îmi trece mai îmi apare iar peste un timp adică nu e chiar grav...ma jenează doar când pun presiune pe nada în rest pot merge pot face orice mersi de răspuns Crăciun fericit

| Iote a răspuns (pentru Cristian9616):

Da, da, asa se manifesta. Nu doare continuu. Eu te sfatuiesc de bine din experienta. Tu alegi ce faci. Mai ales, ca sa nu ajungi la cutit.
Craciun fericit si tie!

| 4ndr33y a răspuns:

O sa iti apara un chist pilonidal care necesita adesea excizie. Acesta se va inflama zilele urmatoare si te va durea din ce in ce mai tare, in asa fel incat nu vei mai putea sta in sezut iar cand va coace suficient, nu vei mai putea sta in niciun fel de durere si vei ajunge la operatie. Asa ca mergi acum!

| Cristian9616 a răspuns (pentru 4ndr33y):

Adică un fel de furunc?

| 4ndr33y a răspuns (pentru Cristian9616):

Nu, e asemanator cu furunculul dar chistul pilonidal este mai mare, mai dureros si mai profund, si apare exclusiv in zona aia si nu scapi de el permanent doar prin excizie, altfel se va reinfecta periodic dupa ce isi va creea niste canale de drenaj. Mergi la medic ca sa fie bine.

| Cristian9616 a răspuns (pentru 4ndr33y):

Deci nici o șansă să treacă de la sine sau cu tratament?

| 4ndr33y a răspuns (pentru Cristian9616):

Diagnosticele se pun fizic, nu pe internet, asta cred eu ca e dupa ce ai spus. Daca e ce am spus mai sus, trece de la sine temporar, dar o sa-ti supureze puroi in zona respectiva, foarte urat mirositor, o sa treaca o perioada, apoi din nou o sa se infecteze. Eu am avut chist pilonidal, pana n-am facut excizie, n-am scapat, a fost foarte naspa. Cauta pe google mai multe informatii despre el, o sa gasesti mai multe semne si simptome, ramane doar sa compari sa vezi daca e la fel ca la tine. Raman la parerea anterioara, tot medicul te scapa.

| Cristian9616 a răspuns (pentru 4ndr33y):

Pai și puroiul unde se duce dacă se face infecție? Ca mi sa mai întâmplat și după 3 4 zile a revenit la normal dar fără puroi sau ceva.la palmare pare sa fie os acolo nu puroi mersi de răspuns