| FaraSperantaSEN a întrebat:

Salut
am si eu o intrebare sunt cam speriat...
cred ca am simptome de tuberculoza...
nu am pofta de mancare, noaptea nu transpir... nu tusesc
Mi s-a intamplat odata creed ca de craciun. nu puteam sa ma opresc din tusa... Beam cate putina apa sa imi treaca sateam cu sticla in gura
Cand respir nu ma doare nimic dar mi s-a intamplat cam de 2-3 ori timp de vreo 2 zile aproximativ cand respir sa ma doara in piept daca nu ma insel nu mai tin minte bine
Si pot sa zic ca daca stau cu gura deschisa cand fac sport incep sa obosesc repede si ma doare in capu pieptului...
Va rog daca puteti ajutati-ma... Multumesfc mlt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| king4aday a răspuns:

Din ce ai spus ca simptome, nu pare deloc tuberculoza. Chiar simptomele opuse sunt cele ale TBC-ului, adica, febra, tusa cronica, transpiri noatea, ai febra, oboseala (fara sa depui efort fizic) si asa mai departe. Oricum, nu trebuie sa te sperii pentru ca, TBC-ul se poate trata si e oboala curabila. Daca chiar vrei sa te linistesti, fa o vizita la medic.

| FaraSperantaSEN explică (pentru king4aday):

Pai nu am febra des... uneori cand sunt racit odata la 2 luni aproximativ tusa tusesc normal cam odata 2 ori pe zilaughing
obosesc dar daca fac efort cu gura deschisahappy
mersihappy

| Y0nut7 a răspuns:

Du-te si fa o analiza numai sta pe TPU si du-te la doctor

| FaraSperantaSEN explică:

Si mentionez ca alerg 800m nu cat pot de repede... alergat normal
si cand termin nu-s "terminat"

| al3xutzu a răspuns:

Nu par a fi simptomele unei tuberculoze.Nu mai crede tot ce scrie pe google happy daca te doare capul, google iti va "spune" ca ai cancer laughing. Daca chiar iti faci griji, fa-ti un control la cineva de specialitate.