| Andrei123654789 a întrebat:

Ahmm..deci,eu sunt un tampit,stiu asta.
Trecand peste asta,am o curiozitate, al carui raspuns nu il pot gasi pe google deci...am decis sa apelez la voi...
De ce,cand nu dormi,ai o stare continua de greata? Si nu,nu-s prost stiu ca somnul este important in reglajul cantitatii diferitilor hormoni,stiu ca are o mare importanta in "curatarea" S.N. de resturi ai neuro-transmitatorilor,ii cunosc importanta dar vreau,daca se poate, o explicatie sttintifica.La fel ca in cazul raului de masina de ex."Creierul nu intelege daca tu esti in miscare sau stai,iar asta duce la o incapabilitate de a isi explica ce se intampla..."
Daca aveti un raspuns logic si bazat pe o documentatie stiintifica,foarte bine,daca nu,nu va obositi sa raspundeti,nu voi baga in seama raspunsurile,doar le voi raporta.(OffTopic)
Si da,dau "Funda" celui ce ma poate lamuri, thanks! big grin

Răspuns Câştigător
| Strumfita89 a răspuns:

The day after a sleepless night, people often experience heart palpitations, nausea, dizziness or light-headedness.

"It's because your Cortisol levels are disrupted when you don’t sleep properly," says Dr Moyra Stein, Cape Town general practitioner. Cortisol is an important hormone that helps to regulate blood pressure and metabolism.

http://www.health24.com/......t-20120721

Although far from the only cause of nausea, loss of appetite and tachycardia, lack of sleep can definitely cause these symptoms.

https://www.healthtap.com/topics/can-lack-of-sleep-cause-nausea

| anonim_4396 a răspuns (pentru Strumfita89):

Although far from the only cause of nausea, loss of appetite and tachycardia, lack of sleep can definitely cause these symptoms.

https://www.healthtap.com/topics/can-lack-of-sleep-cause-nausea

| Andrei123654789 explică (pentru Strumfita89):

I didn't think about that..interesting,thank you very much! big grin

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Faptul ca tu ai o asemenea stare de greata atunci cand nu dormi, nu este un motiv intemeiat sa generalizezi aceasta ipoteza. Majoritatea oamenilor nu au aceasta stare, atunci cand nu dorm.

| Andrei123654789 explică (pentru neutrino):

Hmmm...okey dokie.Totusi misterul, in ceea ce ma priveste, inca ramane viabil.Merci de raspuns oricum si interesant nume, imi zboara gandul la fizica cuantica :3