| JuSt222 a întrebat:

Salut am si eu o problema..am 20 de ani si cam de 2 ani ma confrunt cu eruptia molarilor de minte...Sunt momente in care nu am nimic (nu simt tensiune in zona lor) iar cand incep tensiunile sa apara urmeaza stari de febra, oboseala, moleseala etc...Este normal? Aceasta problema o ai pana in momentul in care erup din gingie sau pana ies definitiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Durerile sunt oarecum normale cand erup molarii de minte, insa daca deja dureaza de 2 ani durerile, iti recomand sa iti faci o radiografie cu toti dintii (ortopantomografie se numeste) si sa mergi cu ea la dentist pentru o parere avizata. E posibil ca acei molari sa creasca stramb, caz in care trebuie extrasi intrucat pot afecta dintii de langa ei (ceea ce ar explica si durerile prelungite). Succes!

| Elenakatalina a răspuns:

Nu, nu este nicio problema. Da te va durea doar pana erup din gingie si se inalta foarte putin.