| AlexBoy88 a întrebat:

Am o foarte mare problema, ma simt foarte rau:
Am febra (39.1) si am flisoane si o moleseala moleseala.
Problema este ca nu ma doare in gat si nu imi curge nasul.
De la ce fac febra atunci?
Funda Urgent va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Febra este considerata un mecanism imun al organismului care incearca sa anihileze atacul un intrus/invadator perceput in interior, care poate fi bacterian sau viral. Febra nu este o boala ci este un raspuns al organismului la o boala!
Ia un paracetamol( daca ai peste 12 ani ) sau o aspirina pentru copii si fuga la medic!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti face gripa, de exemplu sau alta infectie (urinara, genitala, etc)

| ElenaSA a răspuns:

Ia paracetamol sau antinevralgic si suna medicul de familie si intreaba-l ce sa faci. Nu cred ca te poti deplasa in starea in care esti.

| AlexBoy88 explică:

Am uitat sa adaug mai sus ca ma doare si capul foarte tare.