| Ghitahoinaru a întrebat:

Am si eu o problema... Astazi mi-a aparut varicela si de revelion era vorba ca ies cu niste prieteni prin oras dar avand varicela nu pot iesi... Exista vreo sansa sa scap de varicela pana la revelion?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Perioada de vindecare a varicelei este de 2 saptamani, esti contagioasa 10 zile de la debutul eruptiei, asa ca, nu poti iesi afara de Revelion. Bubitele vor tot aparea timp de 3 zile, inclusiv pe fata, nu cred ca iti doresti sa te vada lumea asa. In plus, daca iesi din casa mai repede de 10 zile, risti sa "culegi " de la altii o alta boala( o viroza, de ex.) care se poate complica mult din cauza ca acum ai imunitatea scazuta. Sarbatori fericite!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, din pacate nu exista nici o posibilitate sa iesi din casa mai devreme de 7 ianuarie.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Planurile de revelion trebuie să le anulezi, vei sta în casă.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| Iulian09 a răspuns:

Nu prea cred ca se poate.Pt. ca din cate stiu la varicela se sta 2 saptamani in casa si nu cred ca e recomandat sa iesi. Funda?