| LeUL a întrebat:

Salut, am si eu o problema care nu stiu daca este grava sau nu, m-am mutat in Germania am 3 luni de cand sunt aici, si dupa vreo 2 luni cam asa am observat ca imi pica parul din cap am fost la medic am facut analizele si mi-au iesit bune, insa tot imi pica parul si nu numai din cap de pe tot corpul maini, picioare, burta, piept tot. Mama locuieste aici de 15 ani si mi-a spus ca este si de la apa ca cica contine mult calcar, insa mi-e greu sa cred asta adica imi pun intrebarea ca sunt oameni care locuiesc aici in Wiesbaden si nu au problema asta, doctorul mi-a spus ca aici este altfel de mediu iar acum urmeaza sa ma duc la dermatolog, aveti vreo idee in legatura cu ce mi se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Salut! Nu cred ca e apa de la robinet dar niciodata nu consuma apa de la robinet. E regula, cei mai multi oameni nici in Romania nu o consuma. Ci isi cumpara imbuteliata.

Despre caderea parului tau de pe tot corpul. Trebuie sa mergi la medic. Posibile cauze asa la prima vedere:

- cadere NATURALA (da, poate fi si naturala; a inceput cu capul si iti poate afecta mai apoi tot corpul)
- "alopecia totalis": in caz ca iti cade tot parul de pe corp si nu se stie cauza ei
- problema cu tiroida, adica o problema hormonala (dar asta s-ar fi cazut la analizele de sange cred)

Trebuie sa vezi medici ca sa primesti un diagnostic corect. La o adica, daca e alopecia totalis, o sa ramai fara par si nu e mare lucru. Ceva imi spune ca ar putea fi daca iti cade in cantitati mari si destul de evolutiv. Daca e un soi de cealalta alopecia cand pur si simplu iti cade parul si de pe corp pentru ca ai si inceput de chelie, atunci si acolo de exemplu iti poti face epilare totala pe corp si n-ai probleme. Nu o sa iti mai cada nimic dar va trebui sa mergi la epilare 1 data la 6 luni. Ambele sunt cauze naturale, sper sa fie o cauza naturala in cazul tau.

| LeUL explică (pentru Lawliet14):

Cauzele astea le am vazut si eu pe net, insa astept acum sa merg la dermatolog, apa cumparam de fiecare data de la magazin imbuteliata, in cazul meu imi este foarte frica de boli cum ar fi cancerul sau mai stiu eu ce, sunt foarte fricos si ma stresez si ma gandesc mult la chestia asta de fiecare data cand merg la toaleta si imi dau cu mana prin cap, pe maini vad ca mi pica parul si mai mult ma speri l am pus si pe un prieten de la scoala sa faca chestia asta si lui ii pica dar nu asa mult si am mai intrebat un prieten care lucreaza aici in Germania la un spital si i am spus chestia asta, el mi a spus ca daca aveam cancer eram deja la spital eram deja fara par pe mine, si mi a spus sa nu ma mai stresez sa stau linistit pentru ca si stresul provoaca caderea parului, oricum multumesc pentru raspuns. happy

| Lawliet14 a răspuns (pentru LeUL):

Parul nu o sa cada in halul ala oricat de stresat ai fi. Dar degeaba iti dai cu parerea si te astepti la ce e mai rau, pentru ca nu ai pus diagnosticul.