| Bogdanlmb a întrebat:

Salut, am și eu o problema dacă știe cineva, am colesterolul mărit și din cauza asta îmi curge și sânge din nas, mănânc doar prostii. Cum as putea sa scad colesterolul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Singele care curge din nas este din cauza tensiunii crescute nu a colesterolului.

| Bogdanlmb explică (pentru CristiDinBucuresti):

Și cum pot scăpa sa nu îmi mai curgă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdanlmb):

Reduci grasimile

| Bogdanlmb explică (pentru anonim_4396):

Ok, mulțumesc mult

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bogdanlmb):

Mergi la doctor sa i ti dea el tratament, nu lua de capul tau aiurea fara consult medical si retetă de la medic

| anonimg a răspuns:

Sangele si colesterolul au legatura intre ele.
Colesterolul care se afla in interiorul vaselor de sange ingusteaza traseul sangelui. In felul acesta, pe vasele de sange presiunea sangelui se mareste. Si pentru ca la nivelul capului se gasesc cele mai subtiri vase de sange (chiar si cat varful unui ac), acolo se sparg si cel mai repede. Asa se face ca iti curge sange din nas.
Tesniunea arteriala creste cand depui efort, cand te enervezi/stresezi, etc. Si atunci se sparg vasele de sange care sunt cele mai sensibile(subtiri).

Trebuie deci sa elimini colesterolul acesta rau. Adica trebuie sa reduci carnea, grasimile, laptele si ouale. Asa se va reduce si colesterolul. Alimentele de provenienta animala contin colesterol. Cauta sa mananci sanatos; mai mult vegetarian.
Este bine sa verifici si tensiunea ca sa se afle in parametrii normali. Pentru toate acestea i-a legatura cu medicul de familie.
Trebuie sa te tratezi, pentru ca la urma copii tai se vor naste cu problemele tale. Genetica transmite si lucruri bune dar si rele.

| Bogdanlmb explică (pentru anonimg):

Am 15 ani?

| anonimg a răspuns (pentru Bogdanlmb):

Probabil te referi la faptul ca am dat un raspuns prea detaliat, si de aceea ma intrebi retoric de varsta ta.
Eu in general caut sa dau raspunsuri detaliate pentru a indeparta orice indoiala din mintile multor useri. Si da, m-am gandit ca poate nu stii nici tu ce legatura este intre colesterol si sangele din nas.
Profit de aceasta ocazie sa spun ca pe langa alimentatie sanatoasa pentru scaderea colesterolului exista si unele medicamente. Le gasesti la farmacie -probabil si fara reteta. Dar este mai bine cu reteta de la medicul de familie. Pentru ca medicul de familie iti va putea masura colesterolul si pe baza rezultatelor iti va prescrie si medicamentul cel mai potrivit, si perioada de administrare.
Sper ca raspunsurile mele nu te-au deranjat. Sper. ^_^

| Bogdanlmb explică (pentru anonimg):

Am pus din greșeală "?" chiar am 15 ani

| MValentin a răspuns:

,,mananc doar prostii,, nu ti-ai raspuns singur la întrebare?

| InOrOut a răspuns:

Nu de la mancare creste colesterolul ci de la stres! Relaxeaza-te si va scadea