| pshow a întrebat:

am si eu o problema... de cateva zile imi este foarte rau, am vomitat, mi-e greu sa ma ridic din pat. acum insa 2 zile ma simteam bine, dar cred ca am mancat ceva ce nu mi-a priit, si iar am probleme. Mai exact fiere intoarsa? ce imi reconamdati sa fac, ce sa mananc, tratament, un site bun? va rog mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Bea ceai de sunatoare, face bine in cazul afectiunilor fierii, si ceai de menta pentru calmarea senzatiei de greata. Daca nu simti nevoia si nu-ti permite organismul, nu manca, dar important e sa te hidratezi. Cand vei putea sa mananci din nou, sa nu te bagi din prima pe mancare gatita sau mai stiu eu ce. Cateva zile mananca paine prajita, iaurt, branza de vaci slaba, morcovi, ceva usor.
Pentru a evita astfel de probleme pe viitor elimina din alimentatie toate mancarurile care iti fac rau.

3 răspunsuri:
| beki13 a răspuns:

Mergi la medic

| NonEinstein a răspuns:

In primul rand iti verifici temperatura cu un ajutorul unui termomentru, apoi in functie de temperatura iei:paracetamol, nurofen(da daca iei paracetamol nu mai poti sa iei nurofen pentru ca amandoua sunt antivirale), apoi iti faci un ceai de menta, mananci multe fruncte te.ar ajuta mult grapefruit doar ca is cam amare, si nu multa lume le poate manca, in rest ar trabui sa fie ok, stai in pat nu fa efort si in 3 zile esti ca nou, spor!

| CaTaLinA4Me a răspuns:

Doctorul tau de familie ce a zis?