| marrr a întrebat:

Acum 2 zile am vomitat, ca am mancat alune, salata beouf, biscuiti cu crema si mai multebig grin. Si am simtit un gust amar, deci a fost de la fiere.
Vreau sa stiu ce sa mananc acum ca sa nu mai am astfel de probleme si ce-mi face bine la burtica?big grin Ce ceaiuri sa beau? sau orice altceva.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

In primul rand, bea un ceai de galbenele, rostopasca sau sunatoare. Fac bine la ficat, stomac, bila (fiere). In al doilea rand, un suc de citrice, lamai, portocale sau grefe ti-ar taia greata si gustul amar. Intrucat deja au trecut 2 zile, cred ca problema a cam disparut. Daca nu, atunci ar trebui sa tii putin regim cu paine prajita si ceai, eventual putina branza de vaci. Iar pe viitor, incearca sa ai mai multa grija cu alimentatia ta. Alunele contin ulei, maioneza din salata e facuta tot cu ulei, iar crema din biscuiti are margarina. Toate sunt grase si ti-au dat putin peste cap colecistul. Daca problemele vor continua, atunci fuguta la medicul de familie, caci s-ar putea sa fie ceva mai grav. Sanatate maxima!

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca bei moare de varza sau mananci castraveti, asa cum te-a sfatuit Ymsad, criza de colecist ti-e asigurata. Evita pe viitor alimentele grase, prajelile, condimentele in exces, varza, fasolea, conopida, mazarea. Ceaiul de galbenele si sunatoare este foarte bun pentru colecist.

| perla a răspuns:

Caiul de musetel si menta e bun si fa-ti si o limonada cu lamai naturale ca iti trece. dar daca mai ai greata bea niste moare de varza sau castraveti c-ti trce tot. Daca nu fuga la medic daca persista!

| rex_2081 a răspuns:

Suc de de lamaie sau grefa. Mananca mai mult supe, evita prajelile si tocatura.multa sanatate si ai grija pe viitor la ce mananci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce-ti recomanda parintii tai? Asa... de curiozitate...