| SoXDYT a întrebat:

Am si eu o problema, de prin clasa intai aveam 40kg si acum peste vreo 7 ani in clasa a 8-a am tot atatea kg si nu stiu cum as putea sa ma ingras ca mananc multe porcarii, de la shaorma pana la chips-uri si ciocolata nu fac mai deloc miscare stau destul de mult la calculator si totusi nu ma ingras. Aveti un sfat? *TIN SA MENTIONEZ CA AM 1.70 M INALTIME SI 14 ANI*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Tu manaci junk food ca sa te ingrasi? Ce prostie. Asta este reteta ingrasarii patologice, nu a dezvoltarii normale. Deasemenea, sedentarismul are ca urmare ingrasarea patologica, nu dezvoltarea normala. Corpul tau lupta sa elimine toate gunoaiele cu care il indopi, pana la urma nu va mai face fata si vei face diabet, iar dupa aia urmeaza lupta cu boala si moartea. Trebuie sa faci sport de intretinere, ca sa se dezvolte muschii, si sa manaci sanatos, in special proteine, dar si alimente bogate in vitamine, ca sa te dezvolti.

| Darky142 a răspuns:

Du-te la doctor sa faci niste analize, eu daca mananc tot ce ai enumerat tu imediat se pune pe mine, sau incearca sa mananci pana iti vine sa vomiti si bea multa bere iti zic eu ca in 2 luni te vei ingrasa de minune

| outis2001 a răspuns:

Sincer nu contează ce mănânci, fiecare om are metabolismul diferit
de exemplu unii se îngrașă foarte ușor, iar alții sunt ca tine
cel mai bine dacă vrei să pui câteva kg în plus consultă un nutriționist care îți va face un regim de alimentare corespunzător
iar după poți să te apuci de sală pentru puțin timp pentru a-ți dezvolta musculatura și a nu slăbi înapoi

| HeadGeneral a răspuns (pentru outis2001):

Șhaorma,Mici,Bere,Pastrama de porc?

| outis2001 a răspuns (pentru HeadGeneral):

Chestiile astea te îngrașă după o anumită vâsrtă, la adolescenți nu se pune problema
dar cum am mai spus, depinde de metabolism