| TheSeventhSin a întrebat:

Salut,am si eu o problema destul de mare, ma doare/ustura extrem de rau in gat mai ales cand mananc.Am fost la spital ca eram foarte racit am facut niste perfuzii timp de 3 zile,inainte de ele nici pe picoare nu ma puteam tine acum sunt bine din punctul asta de vedere,da in schimb durerea de gat e aproape neschimbata.
Deci credeti-ma ca nu mai pot sa mananc absolut nimic,ma chinui foarte rau sa mananc.
Inainte in gat era extrem de rosu,inflamat.
Ca chestie,am puroi in gat si nu trece cel putin nu inca,am nevoie de ceva retete naturiste pe care sa le incerc.
Am facut impachetari cu cartof si spirt la gat de doua ori si aproape niciun efect,am luat si pastile din acelea de gat care se sug,si nici alea n-au facut prea multe.
Sa fiu mai exact,ieri dupa-amiaza imi trecuse aproape de tot chestia cu gatul de la acea bomboana dar a doua zi care ar insemna asta,ma doare la fel de rau ca si pana acum.
A si mai e de mentionat,ca ma simt bine pe parcursul zile dar dinimeata cand ma trezesc imi este foarte rau si am febra,iau o pastila si imi revein... nu e normal asa ceva.
Va rog ajutati-ma, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Amesteca foarte bine intr-o cescuta 5-6 linguri de miere de albine cu 5-6 lingurite de zeama de lamaie si ia cate 1 lingurita din ora in ora daca poti (sau la 2 ore), si vei vedea ca iti va disparea durerea din gat.
Mierea de albine are propietati de vindecare foarte mari, fiind considerata antibiotic natural.
Lamaia contine multa vitamina C si contine acid citric, care iti amelioreaza durerea din gat.
Combinatia lor este perfecta pentru durerile de gat si pentru tuse, vindecand rapid!

3 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Trebuie mers la medic.
Dacă e bacterie se dau antibiotice.
Nu e ceva de rezolvat acasă cu leacuri băbești.

| TheSeventhSin explică (pentru ALGator):

Iau deja antibiotice dar nu prea m-au ajutat.
Si din cate stiu eu leacurile babesti chiar ajuta, cel putin oamenii pe vremuri n-aveau atatia doctori, sau poate chiar deloc si le foloseau pe acestea si isi rezolvau problemele.

| AdiWTH a răspuns:

Fa gargara cu sare