| piskareLa a întrebat:

Salut, am si eu o problema destul de nasoala, de fiecare data cand vine iarna si racesc (toata lumea raceste in perioada asta), toate bune (nas infundat, tuse, zac ca tot omul si bag medicamente si ceai la greu), dupa ce imi trece raman cu ceva in gat (ca o mancarime?) si din cauza asta tusesc in prostie (ajung sa vomit, uneori e atat de rau incat nu pot sa respir de tuse, ma iau durerile de cap si mi se face rau etc). Nu am ciuperci in gat (am avut acum vreo 5 ani dar am luat antibiotice si nu a mai revenit, sunt cu analizele la zi), nu am
alergii (am auzit de alergie la frig dar daca nu racesc toata iarna, nu ma ia tusea asta, in fiecare an am incercat diferite tratemente (antibiotice, chestii pentru gastrita etc). Poate cineva de aici a patit si ma poate ajuta ca e insuportabil si nu am mai dormit de ceva timp

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Nu am racit niciodata iarna, deci pica teoria ta.

| cezar003 a răspuns:

Te raacesti ontr-o viata care nu-ti apartine,,, lasa bautura si asculta dulea chemare

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Pune caciula in cap cum spune mama si la propriu si la figurat

| cezar003 a răspuns:

Sti ce inseamna gripa?
se trateaza ca atare

| piskareLa explică (pentru cezar003):

Nu este gripa, am facut control, am si mentionat ca am analizele la zi, pur si simplu imi vine sa tusesc, ca la tbc-isti, ca la fumatori, doar ca, conform analizelor sunt perfect sanatos

| alchimistuinfinit a răspuns:

Gastrita nu are treaba cu ce ti se intampla, te asigur.
Gatul tau se inflameaza in urma altor chestii, reactii adverse se numesc, sunt firesti uneori insa. nu ezita sa iti faci un control special pentru asta, ori daca nu vrei, cauta la farmacie orice pentru inflamatii la nivelul gatului, asta daca este o inflamatie si nu o iritatie de fapt.

| piskareLa explică (pentru alchimistuinfinit):

Gastrita este atunci cand ai reflux gastroesofagian si chestia asta iti usuca gatul si te face sa tusesti, dar nu am asta, nu am nici gripa, nici iritatie, am facut multe analize