| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut,tusesc timp de o luna si ceva, nu am baut medicamente. De ce nu imi trece tusea? Sunt deja ingrijorata, pana acum nu am atras atentia la aceasta tuse

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cumva tuse seaca? Poate fi cauzat de afecțiuni ORL sau de tip alergic, cardiace chiar pulmonare
Încearcă ceva natural ca rău nu o sa îți facă ba chiar te poate scăpa de tuse cum ar fi ceaiul de ceapa
Se ia o ceapa de mărime medie se zdrobește de masa se fierbe în 300 ml de apa timp de 10 minute iar când se raceste adaugi 2 lingurițe de miere poți consuma 2 - 3 căni de ceai de ceapa pe zi. Puiuț mic și frumos happy

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie, sa ti se faca investigatii medicale si iti va spune el, de ce nu-ti trece tusea.
Poate ca infectia a coborat pe trahee si ai facut bronsita, sau chiar pneumonie.

| Andreeaioan115 explică (pentru Violleta2022):

Cum as putea sa aflu daca am pneumonie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

La medicul de familie!
Te trimite el sa faci radiografie pulmonara, fiindca acolo se vede.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă durează de o lună, sa mergi la medic.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la medic sa-ti dea antivirale sau antibiotice.

| WhiteLife a răspuns:

Gândește-te de la ce a plecat. A rămas de la o răceala? Ai schimbat brusc mediul? Ai contact cu substanțe chimice, sau un mediu poluant? Tusea poate avea multe cauze, poate fi o alergie, sau o bronșită etc. Îți recomand să mergi la medicul de familie, îi spui frumos problema (e gratis consultatia) și te va sfătui mai departe. Afecțiunile respiratorii care nu sunt tratate pot duce mai târziu la afecțiuni ale plămânilor, de aceea este bine sa o iei in serios. E bine sa bei ceaiuri și să mănânci usturoi, dar nu te culca pe urechea cum că dacă faci așa te vei trezi într-o zi, ca prin magie, fara nicio boala. Bea ceai in paralel cu un tratament medicamentos prescris de medic.

| TheGentleman a răspuns:

Tușești cu sânge? te dor plămânii și te simți epuizată? Felicitări, ai tuberculoză!

Uite aici: https://youtu.be/FHEm_0xcXh4?t=98

Dacă prezinți aceste simptome, direct 112

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceaiul de ceapa e bun pentru tuse poți adaugă și câteva lingurițe de miere
Tusea are mai multe cauze nu doar de la răceală

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Nu am sa raman cu tusea aceasta? ma deranjeaza rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

E cumva tuse seaca? Poate fi cauzat de afecțiuni ORL sau de tip alergic, cardiace chiar pulmonare
Încearcă ceva natural ca rău nu o sa îți facă ba chiar te poate scăpa de tuse cum ar fi ceaiul de ceapa
Se ia o ceapa de mărime medie se zdrobește de masa se fierbe în 300 ml de apa timp de 10 minute iar când se raceste adaugi 2 lingurițe de miere poți consuma 2 - 3 căni de ceai de ceapa pe zi. Puiuț mic și frumos happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă asa cum am zis eu ceai de ceapa dacă în 4 zile nu trece mergi la medicul de familie

| Feitan a răspuns:

Tusesti de o luna si nu ai fost inca la doctor? Nimeni de pe TPU nu poate sa te ajute...

| JulyDreams a răspuns:

Am avut si eu odata o tuse care m-a tinut o luna. Doar cu medicamente a trecut.
Mergi la doctorul de familie sa iti prescrie ceva. O sa se amelioreze usor usor. Si stai linistita, nu te ingrijora de o tuse.

| răspundtot a răspuns:

Ai păpat usturoi? Ai păpat miere? Chiar și așa, tusea persistă chiar și 3 luni. Dacă nu ai comandat mâncare chinezeasca atunci nu-ţi fă probleme. Încearcă un sirop pe bază de brad

| Andreeaioan115 explică (pentru răspundtot):

Sper din tot sufletul sa imi treaca aceasta tusa.

| răspundtot a răspuns (pentru Andreeaioan115):

De răceală scăpa ori și cine dar tusea durează și durează bine