| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o problema grava si aici sper ca exista oameni care ma pot intelege si citii pana la capat, am sa imi spun toate ofurile si am sa imi deschid sufletul in fata voastra cu nelamuririle mele. Sunt baiat adolescent, la perioda in care acum este momentul sa iti traiesti viata din plin, insa eu am o problema cam de vreo 2 ani si ceva de zile. Am parte de halena ( respiratie urat mirositoare), ok e normal sa se mai intample, insa eu de 2 ani de zile in fiecare zi incontinuu o am. La dentist am rezolvat, nu mai am nimic, periajul dentar cum este recomandat de 2 ori pe zi dimineata si seara il fac, uneori dupa fiecare masă. Eu sunt sigur ca este si din cauza stresului, fiindca eu mereu cand vb cu cineva imi pun mana la gura cumva, ma fac ca ma scarpin la nas si din astea, insa am fost la un control anul trecut si medicul mi-a spus ca am probleme cu fierea si minunatii din astea, adica cu ficatul nu stau in regula din cauza bauturilor acidulate. Acum sincer habar n-am ce sa mai fac. Chiar nu inteleg daca este e vreun ghinion al sortii mele, suna ciudat stiu fiindca nu toata lumea are dar sunt persoane și persoane pe lumea asta. Ganditi-va ce parere au colegii mei despre mine cand imi simt respiratia asta care nu a mai disparut de de 2 ani de zile. Am lasat timpul sa treaca si inca sper la o "minune". De parinti nu mai zic. Ei se fac ca nu am nimic si eu cred ca ei ma lasa asa ca poate pana la urma imi trece de la sine, eu ii "urasc" cumva pentru treaba asta fiindca nu se pot interesa si ei de ce fiul lor de 2 ani incoace se confrunta cu o problema de genul. Nu pot sa inteleg nepasarea asta alor mei, sa ma duca spre exemplu la un consult cu fierea sa vada cum ma simt, daca sunt in regula, de mentionat este ca am scaun tare si foarte urat mirositor. Cate fete m-au refuzat din cauza asta n-aveti idee. De aia de 1 an de zile nu mai caut pentru ca acum sa fim seriosi, cine ar fi cu unu care iti "rade" parul din nas cand vorbeste? Ca ultim lucru de mentionat : am gura uscata si un gust foarte aspru in gura si dulceag plus sinuzita de mic care o pot opera doar la 18 ani, dar eu nu vreau sa imi pierd anii pana la 18 ani. Ce pareri aveti? Cunoasteti cazuri? Ce imi recomandati sa fac sau unde sa merg? Va rog frumos ajutati-ma in asa fel incat sa ma simt si eu liber si sa simt ca traiesc fiindca m-am saturat, nu mai rezist sa traiesc in asa hal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stresul nu declanseaza halitoza, dar mancarea si bacteria din stomac, da!
In primul rand, fa un test de detectare a bacteriei Helicobacter Pylori, care ar putea produce halena si evident, eroziunea stomacului, ducand in final la ulcer.
Ia probiotice zilnic (chefir) si mananca sanatos, renuntand la: prajeli, afumaturi, carnati, salamuri, sucuri, bauturi de orice natura si dulciuri.
Mananca simplu si sanatos pentru 3-6 luni de zile, fara sa trisezi, ca sa nu mai hranesti bacteria rea din stomac, cea care produce mirosul urat de fermentatie si puterfactie.
Inca ceva: NICIODATA sa nu manaci fructe inainte de masa sau imediat dupa masa, deoarece fermenteaza in stomac si produc gaze si posbil halena.
Fructele se mananca pe stomacul gol sau la 2-3 ore departare de mese.

| StefanDrg a răspuns:

Salut, am 23 de ani si am aceesi problema cu respiratia urat mirositoare, la dentist merg des, nu am carii de niciun fel, ma spal chiar de 3 ori pe zi pe dinti, folosesc apa de gura si ata dentara, si tot degeaba. Dentistul a spus ca s-ar putea sa fie de la stomac, sa am ceva probleme si sa ma duc la un consult, eu sunt de fel mai singuratic si antisocial si nu prea mi-a pasat si m-am obisnuit asa

| McGregor788 a răspuns (pentru StefanDrg):

Ai insta sau ceva?

| McGregor788 a răspuns (pentru StefanDrg):

De cat timp ai parte de problema asta?

| StefanDrg a răspuns (pentru McGregor788):

De multi ani

| McGregor788 a răspuns (pentru StefanDrg):

Pai daca ai de multi ani parintii tai sau mai degraba mama ta nu s-a oferit sa te ajute in privinta asta? de ce te lasa asa?