| ionpopescu1997 a întrebat:

Am si eu o problema legata de inaltime si as dori sa ma ajutati, va rog. Am 19 ani, 72 kg si 1, 72m. Mentionez ca nici parintii nu sunt inalti (tata 1, 71 si mama 1, 63). Ce pot face sa mai cresc si eu cativa cm? si 5/6 e bine decat deloc. Va multumesc... ofer fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nimic, mai ales la varsta asta. Stai drept, poti castiga pana la 2 cm doar dintr-o postura corecta. In rest nu mai ai ce sa faci. Inaltimea, la fel ca si culoarea pielii sau a parului sunt factori determinati genetic, nu ai cum sa-i modifici. Da, poti sa te vopsesti pe cap, poti sa te dai cu fond de ten si poti sa-ti iei tocuri, dar tot nu schimbi factorul initial, doar il ascunzi.

| ionpopescu1997 explică (pentru CuriousStuff):

Eeee....sunt care au crescut si dupa 20 asa am auzit

| CuriousStuff a răspuns (pentru ionpopescu1997):

Exceptia nu face regula. Sunt si oameni care nu au mai crescut de la 5 ani deloc, nu inseamna ca formeaza o majoritate sau ca asa ne dezvoltam toti. Eu am crescut mult pana la 17 ani si de la 17 deloc. (exemplu). Dupa 19 ani putine sanse sa mai cresti oricum.

| ionpopescu1997 explică (pentru CuriousStuff):

Ar mai fi hormonii de crestere dar nu stiu daca sunt prea buni pentru sanatatea oaselor, etc si plus de asta cred ca sunt si c-am scumpi

| CuriousStuff a răspuns (pentru ionpopescu1997):

Hormoni de crestere nu o sa-ti dea nimeni niciodata, pentru ca nu e asa de simplu: iei hormoni si cresti, hormonii aia fac mult mai multe lucruri.

| ionpopescu1997 explică (pentru CuriousStuff):

Nu stiu la ce te referi... poti, te rog sa fii cat mai detailist

| CuriousStuff a răspuns (pentru ionpopescu1997):

Cresterea ta este controlata de anumiti hormoni, secretati de diferite glande endocrine din corpul tau. In teorie, ar trebui ca daca iei hormoni de crestere din exterior sa cresti, insa acei hormoni nu actioneaza direct, au niste mecanisme foarte complicate prin care te fac sa cresti asa ca administrarea de hormoni de crestere mai degraba te-ar putea imbolnavi serios decat sa te faca sa cresti.