| Elipsee a întrebat:

Am si eu o problema, sunt adolescent cu varsta de 16 ani si am rahitism(deformare la cutia toracica) si as vrea sa stiu cam ce trebuie sa fac sa remediez problema

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Trebuie sa suplimentezi aportul de calciu, fosfor si vitamine D si sa mergi pe litoral. Daca deformarile osoase *** accentuate, se poate recurge si la tratament chirurgical.

3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Am 2 verisori care au avut rahitism.Ai nevoie de vitamina D si sa stai cat mai mult la soare, ca sa o primesti si direct de la sursawinking.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru katy):

Asta ar fi trebuit sa ii sfatuiasca cineva parintii cand avea 2-3 ani, nu acum. Slabe sanse sa mai schimbe ceva la varsta asta. Depinde cit de strimb e. Si eu am sternul aiurea, dar nu se moare din asta. happy

| nugasescusernameliber a răspuns:

Rahitismul este un deficit de vitamina D, apare in general la copii, tu avand 16 ani ar trebui sa urmezi un tratament prescris de un medic, nu de pe internet.