| stefanst2312 a întrebat:

Salut! Am tot citit diferite opinii asupra masturbarii, cum ca fie afecteaza viata sau ca este benefica. Care sunt "avantajele si dezavantajele" ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Merge una mica, cam de 2-3 ori pe saptamana. Dar e recomandat sexul adevarat.

| doctorandus a răspuns:

Cei care sustin ideea de "dezavantajele masturbarii" sufera de paranoia sau sunt fanatici religiosi.

| stefanst2312 explică (pentru doctorandus):

Hm. Nu putem neaparat sa spunem asa. Am auzit anumite pareri cum ca ar provoca ejac. precoce. Dar cand am citit articole "stiintifice" spunea ca din contra, imbunatateste viata sexuala. Dezavantajele fiind de ordin psihologic, in ideea ca ai lasa orice activitate zilnica pentru mastrubare. Fiecare dupa cum aude

| doctorandus a răspuns (pentru stefanst2312):

Nu, adictia de onanie nu este un diagnostic real, la fel cum nu sunt diagnostice reale "morgellons" si "hipersensibiltate electromagnetica". Adica nu este un diagnostic recunoscut de breasla medicala si nu poate fi compensat de companiile de asigurari medicale.

| doctorandus a răspuns (pentru stefanst2312):

Https://www.thetrentonline.com/guys-4-reasons-masturbation-good/

Este scris de o profesoara universitara de sexologie.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu are absolut niciun dezavantaj. În schimb are o tonă de dezavantaje. Ferește-te ca de otravă de asta. În loc să te umilești singur (pentru ca pana la urmă masturbarea nu e decat un ritual de auto-umilire) mai bine îți cauți o iubită, o ceri în căsătorie și începeți amândoi o viață sexuală sănătoasă în interiorul unui mariaj.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai avantaje biologice. Cum ar spune oamenii din zona urbana : " Schimbi samanta"
Adica mai inlocuiesti din inotatori. Chiar daca iti propui sa nu o faci, corpul tau o va face pentru tine ( visele umede). Singurele dezavantaje e ca facuta periodic, poate creea dependenta. Cand o faci, eliberezi hormoni ai fericirii si te simti bine, cam ca la droguri.
Si daca ai dependenta, poate duce la stima de sine scazuta, si uneori chiar depresie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Well la barbati se mai zice ca retentia de semen are avantaje.

Dar la femei nu e niciun dezavantaj medical in a te masturba zilnic, de exemplu

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Retentia de sperma este misticism antic. Nu este viziunea medicinii bazate pe dovezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Asa o fi.

Am specificat asta pentru ca in ultima vreme au aparut multi barbati pe net care pretind ca incurajeaza "dezvoltarea personala a barbatiilor" si toti ziceau ca trebuie sa te lasi de mast.rbare si alea alea.

La inceput nu am crezut nici eu, dar cand am vazut ca toti ziceau acelasi lucru...

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Escroci medicali sau bolnavi psihici.