| Toni1p000 a întrebat:

Salut.Am un bilet de trimitere, l-am primit cand eram minor dar acum am 18 ani mai e bun sa merg cu el? Am nevoie repede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O trimitere este valabila 1-3 luni.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de cat timp a trecut.
Eu de exemplu am avut trimiterea pe o data, programarea a facut-o dupa mai bine de o luna.
Stiu ca nu trebuie sa depaseasca trei luni, dar depinde de situatie.
Oricum cand faci programarea, si prezinti trimiterea va vedea data la care ai fost trimis.
Dar poti solicita alta trimitere la medicul de familie.

| Toni1p000 explică (pentru Fatamuntilor):

Trimiterea o am din 3 august, în 12 am făcut 18 și azi am programarea.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Toni1p000):

E ok!

| StoicAnalysis a răspuns:

Atata timp cat nu a trecut 30 de zile de la emiterea biletului, e ok.

| melimili a răspuns:

Un bilet de trimitere e valabil 30 de zile.
Mergi la medicul tau si cere altul.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru melimili):

Depinde,de la caz la caz!
de exemplu la mine la cardiolog trimiterea a fost emisa pe 4 sau 7 iunie, iar programarea pe 21 iulie.
Sunt cazuri in care si 3 luni e valabila o trimitere.
Dar in cazul expus e ok.