| AlexDorinel a întrebat:

Salut, am un dinte definitiv plombat si acum 5 luni mi s-a rupt putin din plomba si s-a facut o mica carie in gaura aia si marti ma duc la dentist, ce o sa-mi faca? Sper ca doar curata si pune plomba ca daca face si altceva e amin caput...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| JustForFewSeconds a răspuns:

Buna! Nu te speria, nici macar nu va durea, chiar daca nu iti face anestezie. Depinde cum arata si plomba. Ori o va scoate pe toata, si va curata si caria apoi obtureaza. Ori indeparteaza doar partea afectata. Depinde si de marimea cariei si a plombei initiale. De ce ai stat 5 luni pana sa mergi la medic? Daca ti se rupea mai tare, dintele se putea infecta, prin locul in care plomba s-a dus puteau intra bacterii. Mai multa grija data viitoare si o zi placuta!

| RobertMoon a răspuns:

Pai iti scoate restul de plomba, apoi te curata si pune alta.