| Young27338273 a întrebat:

Salut, am văzut că Nicolae Ceaușescu a fost împușcat în cap (pe eikip scrie împușcat pedeapsa cu moartea PLAGA IMPUSCATA) ei dar sa zicem că un om are aceeași soarta mai poate trăi? DACA GLONTUL DOAR A FISURAT PLAGA?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Glontul de AK-47 unde patrunde distruge iremediabil. Poate ar fi trait daca glontul nu ar fi intrat in cap ci doar l-ar fi atins. Oricum a primit gloante si in corp, deci nici o sansa sa mai fi trait.
S-a tras in rafală.

| Frank51 a răspuns:

Un glonț care a intrat cu succes în cavitatea craniană, provoacă pagube iremediabile.

Însă Ceaușescu nu a fost împușcat doar în cap, el a încasat vreo 5 cartușe de gloanțe.

| darrio2007 a răspuns (pentru Frank51):

„5 cartuse de gloante"? Cum vine asta?

| Frank51 a răspuns (pentru darrio2007):

Mă refer la încărcător, nu știu cum i se spune în limbajul popular.

| darrio2007 a răspuns (pentru Frank51):

Glontul sau proiectilul, este cel care pleaca pe teava in momentul percutarii(cand apesi pe tragaci).
Cartușul (numit de asemenea patron) este un tub metalic sau de carton prevăzut cu o capsulă de amorsare, cu material exploziv care da impuls proiectilului.

| VoidEternal a răspuns:

Plaga înseamnă rană, copil-compot. Plaga împușcată înseamnă rană rezultată prin împușcare. Ce c@cat va învață la școală?

| darrio2007 a răspuns (pentru VoidEternal):

De unde sa stie el treburile astea?

| Eireann a răspuns:

Nu stiu exact ce intrebi dar cam 90% din plagile prin impuscare in cap sunt imediat mortale (adica se moare in ora urmatoare impuscaturii).
Dar exista oameni care supravietuiesc unei impuscaturi in cap, de exemplu Malala Yousafzai - castigatoarea premiului Nobel pentru pace a fost impuscata in cap de talibani intr-o tentativa de asasinat cand avea 15 ani dar a supravietuit.
Un caz diferit dar cu anumite similitudini este cel al lui Phineas Gage, un muncitor la calea ferata care a suferit un accident de munca unde a o tepusa de fier i-a intrat prin obrazul stang si a iesit prin crestetul capului - acest om a supravietuit si el, desi cu schimbari drastice de personalitate.
E foarte important si unde anume in cap are loc impuscatura - o impuscatura in spatele capului ( acolo unde coloaba vertebrala se uneste cu craniul) este mereu fatala.

| helpforyou a răspuns:

Dacă un om este împușcat în cap, în general acesta este un prejudiciu grav și poate avea consecințe grave sau chiar letale. Dacă un glonț fisurează craniul și provoacă leziuni grave în creier, poate fi dificil sau chiar imposibil pentru o persoană să supraviețuiască. În cazul în care glonțul nu a fisurat plaga, dar a provocat totuși leziuni grave, poate fi posibilă supraviețuirea, dar va depinde de gravitatea leziunilor și de tratamentul primit în timp util.

| Motherlode a răspuns:

Se gaseste pe internet filmuletul cu executia, necenzuat. Cred ca de acolo iti vei raspunde singur la intrebari big grin