| CristinelB a întrebat:

Am venit cu o intrebare despre slabit. Bun, am avut 95 kg pentru ca mi-au dat un tratament gresit la spital. Acum am slabit 78 ultima oara. Cu gripa asta am pus 80 la loc. Beau apa cu lamaie, mananc pepene rosu, nectarine. Mama mea imi face piept de pui prajit si salata de vinete putin prajite, cred ca am facut o greseala aici la ambele. Merg pe un drum de 3-4 km aproape circuit (drum roata, pe inteles). Si vreau sa dau jos 10 kg. Indrumati-ma cum pot da jos mult, intr-o luna de zile. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iuiflori a răspuns:

Presupun ca sopul este sa slabesti pentru a a rata mai bine, daca vei da 10 kg intr-o luna sigur mai bine nu vei arata si nici sanatatea nu va fi un lucru forte.
trebuie sa ai mese regulate sa nu mananci dupa ora 6-7, un somn echilibrat si sport.
in ceea ce priveste mancare incearca sa micsorezi potiile de mancare sa consumi mai multe tipuri de legume, iaut cu putine grasimi, carne usoaraz fiarta sau la gratar, eventual unele seminte si cereale cum ar fi ovazul.
fructele nu trebuie consumate in exces deoarece contin foarte multa fructoza ceea ce ingrase mai ales lebenita si pepenele

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Fructe, legume si mananca pe gratar nu prajit si cel mai important nu bea nimic acidulat, zahar ci doar multa apa.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce treaba are gripa cu greutatea?
Cand esti gripat din cate stiu eu, nu poti manca nimic...cum dumnezeu ai reusit sa pui 5 kg, fiind bolnav?
Mersul nu ajuta la nimic, poate daca faci zilnic minim 10-15km.
Ar trebuii sa alergi minim 5kg ca sa poti slabi.

Te sfatuiesc sa elimini: toate fainoasele (painea, pastele, pizza, foitaje, cereale), prajituri, dulciuri, laptele, branzeturile si sucurile.
Alimente permise: salete de cruditati, legume gatite, fierte sau coapte, si carne (peste, pui, curcan, porc sau vita maxim 150gr la fiecare masa). Nu este permis nimic prajit in ulei sau grasime.
Fructele: 1 singur fruct de 2 ori pe zi, in special daca sunt din cee foarte coapte sau dulci (1 casa, sau 1 feliuta de pepene, sau 10 boabe de struguri, ori 1 piersica). fructele dulci contin multa fructoza care iti da procesuld e slabire peste cap. este indicat ca mancar primele 2 saptamani sa nu mananci fructe deloc.
De baut, doar apa plata, minim 2 litri pe zi.
Sportul este f necesar - alergat minim 5km/zi

| MadRaven a răspuns:

Dacă vrei să dai jos mult într-o lună de zile tot atât o să țină și rezultatele, sau chiar mai puțin. Dacă vrei să dai jos si jos să rămână, dai jos încet dar sigur.
În funcție de înălțime, vârstă și activitate îți calculezi necesarul caloric și îl menții în deficit. Ideal ar fi să slăbești undeva la 1% din greutate pe săptămână cu mici variații (la început e posibil să dai jos mai mult și mai ușor, în alte perioade e posibil să stagnezi etc). Cel mai bine pentru asta folosești o aplicație de food tracking care îți va calcula exact cât ai nevoie să mănânci (personal recomand cronometer sau myfitnesspal).
Alt lucru pe care să-l ai în vedere este că dacă incluzi și sportul în stilul de viață, nu ar trebui să te ghidezi doar după ce îți arată cântarul ci după cum arăți/măsurători. Pentru că masa musculară crește și ea și "trage la cântar".
Cât despre alimentele pe care să le alegi: varietatea e cheia. Caută să mănânci zilnic și fructe și legume și cereale, lactate etc. Câte puțin din fiecare pentru a te asigura că ai aportul complet de vitamine, minerale și macronutrienți. Evită să consumi alimente procesate/fast-food și băuturi bogate în zahăr. Cel mai bine e să mănânci ce îți faci singură în casă, sau ce îți face mama ta, nu ceva gata preparat pentru că așa știi exact ce mănânci.