| adyurs a întrebat:

Salut, am vreo 13 ani(baiat) de vreo 3 zile am inceput sa simt o durere de spate care se accentueaza mai mult spre seara si durerea continua spre picioare si ma mai dor uneori bratele (intr-un punct fix) la fel si mainile si alteori si genunchii. Ce as putea avea si nu vreau raspunsuri:du-te la medic fiindca le-am spus parintilor si ei zic ca e o nevralgie intercostala si o sa treaca si nu vor sa ma duca la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

Ce inseamna "am vreo 13 ani"? Nu stii cati ani ai?
Fa miscare in fiecare zi, mananca sanatos si las-o mai moale cu pc, telefon etc.
In perioada asta, cel mai bine e sa te feresti de spitale, poate iei covid de pe acolo.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"le-am spus parintilor si ei zic ca e o nevralgie intercostala "

păi ce să facem, să-i contrazicem noi pe ei? ba!

| Catrice a răspuns:

Asta e mămică, crești.

| laSoledad a răspuns:

Daca te doare spatele cu prelungire catre picioare si te dor si bratele, pare ca stai cam mult la calculator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai drept, fa exercitii cu mainile si picioarele cand stai intins pe spate.

| nicu991 a răspuns:

Nevralgie intercostala n-am pomenit in viata mea la genunchi si brate.
In nevralgia intercostala durerea este deseori descrisă ca un pumnal, ascuţită, cu caracter de spasm. De obicei pacientul descrie durerea în bandă, de-a lungul spaţiului intercostal. Aceasta se poate agrava consecutiv exerciţiului fizic, tuşitului sau râsului.

Ca idee, nevralgia intercostala este o afectiune rar intalnita si de obicei apare la persoanele trecute de prima tinerete.

Durerea ta poate fi cauzata datorita altor factori precum repaos indelungat asa cum a spus si colegul @laSoledad.