| Calyph a întrebat:

As dori raspunsul unui nutritionist.Apa cu lamaie ajuta la slabit? Undeva am citit ca apa cu lamaie rece dimineata ajuta la slabit, altundeva am citit ca trebuie sa fie apa calduta cu lamaie iar altundeva am citit ca nu ajuta absolut deloc.Care e adevarul?(Mentionez: O lamaie la 3oo-400 ml de apa, fara indulcitor)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Iti garantez eu ca daca bei un pahar de apa cu lamaie si pe urma mananci o ceafa de porc si dupa mai ai vreo 3 mese tot asa mai degraba de ingrasi. Secretul nu e in apa cu lamaie, secretul e in activitatea fizica si in reducerea numarului de calorii consumate, mai exact sa consumi mai putine calorii decat corpul tau are nevoie, insa nu cu mult mai putine. Deci apa cu lamaie nu e o substanta magica care te face sa slabesti, e asa cum spune Brigaela mai sus, o metoda sa te pacalesti ca esti plin/a si sa nu mai mananci. Altceva nu face.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu sunt nutritionist, dar raspunsul este destul de simplu si ti-l poate da orice absolvent de liceu: ajuta numai daca inlocuieste o masa. Se presupune ca un pahar de apa calcuta cu zeama de lamaie ar trebui sa iti umple stomacul si sa te pacaleasca pentru o vreme ca ai mancat, fara sa ai senzatia de foame (care induce metabolism de inanitie si submineaza regimurile bazate pe infometare)

| Ralukafay a răspuns:

Sa stii, ca am citit pe net si lamaia chiar este buna pentru slabit.