| anonim_4396 a întrebat:

As dori raspunsuri de la cei care au trecut prin asa ceva sau au vreo informatie concreta!

Acum 2 ani am dat un pumn prost gandit si m-am ales cu "pumn de boxer", adica am avut fractura la metacarpul 4 si 5, dar metacarpul 5 a fost rupt in doua pur si simplu, am facut operatie, am stat cu o tija metalica intre cele 2 metacarpiene aproximativ 2 luni.Acum nu mai pot indoi degetul mic pana la capat.Sunt constient de faptul ca acolo s-a format calus care impiedica montul sa se miste liber, dar eu vreau sa stiu cat timp mai trebuie sa stau "pe tusa".Am facut operatia in mai 2010 si mi-am scos mana din ghips pe la sfarsitul lui septembrie 2010.

Practic de ceva ani Krav-Maga si desi nu sunt tehnici direct cu pumnul inchis parca nu-mi dau toata silinta de frica sa nu ma lovesc accidental la mana.

Sfaturi, ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Inca astept sa dau funda aia afurisita...

| Psychic a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

La sacul de box ai inceput? usor...usor cred ca iti dai drumul

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Psychic):

Mai am ceva timp pana la sac...

| Psychic a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Pai nu, trebuie sa testezi usor, usor, cu lovituri ca sa vezi cum rezisti si capeti si incredere

| Alsodrfegnha a răspuns:

La cata medicina ai bagat acolo, in intrebare, nu cred ca se va indura cineva sa-ti raspunda laughing

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Alsodrfegnha):

Ma asteptam sa fie si cunoscatori pa-ci asa. happy

| Alsodrfegnha a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Asteapta ca rabdarea e-o virtute. happy

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Alsodrfegnha):

Pe care din pacate n-o am...

| Psychic a răspuns:

Cu ce se mananca Krav-Maga? Din cate stiu, daca ai problema la o incheietura(fie ea si la un deget mic), de genul nu poate fi intinsa sau stransa la maxim, se rezolva cu multa gimnastica. Spor! p.s.:mi se pare mult tare sa stai atat timp cu ghipsul, se anchilozeaza toata mana!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Psychic):

Krav-Maga este stilul de lupta pe care il invata fortele speciale rusesti Spetsnaz. Tine de dezarmarea oponentului si te a putea face fata la multiplii atacatori in acelasi timp folosind puncte de presiune si dezechilibrarea oponentului.

| Psychic a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Fain!