| anonim_4396 a întrebat:

Salut
As dori si eu daca stie cineva o dieta care sa imi spuna exact ce alimente sa consum la ce ore timp de cate zile( cat mai lunga dieta trebuie sa slabesc 30-35 de kg) ca sa stiu ce sa imi cumpar si ce mananc ziua 1-2-3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O dieta de o asemenea complexitate iti poate fi recomandata numai de un medic nutritionist care sa-ti evalueze problemele si necesitatile. Nu poti sa slabesti atat de mult cu sfaturi de la necunoascatori, o dieta de asemenea amploare necesita supraveghere atenta de catre medici.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Eu cred ca se poate slabi atat de mult si fara supraveghere atenta, daca se slabeste lent.

Cu un deficit caloric de 300-500 kcal / luna, insotit evident de sport, o sa arda lunar 2-3 kg pana ajunge sa le dea pe toate 30 jos.

Asta se poate face cu o alimentatie sanatoasa si calculata, nu cu diete, dietele in general afecteaza sanatatea si cand termini dieta, hop si kg inapoi, in schimb o alimentatie sanatoasa o poti tine toata viata.

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru un adolescent care are 35 de kilograme peste greutatea normala, pana si sportul trebuie supravegheat la inceput. Iar o dieta sanatoasa si calculata este foarte greu de facut, mai ales pentru un adolescent. Multi cred ca pot face o dieta, dar de fapt nu stiu cu adevarat si fac prostii. Este foarte foarte greu sa compui o astfel de dieta, nu pot nici macar medicii de alta specialitate fiindca necesita studii reale, nu sa citesti 10 ore pe net si sa ai impresia ca esti capabil.

| michelia a răspuns:

Daca iti propui un target mai mic intii, de 20 kg iti recomand dieta Dukan.

Am tinut si eu dieta acum ceva vreme si am slabit 10 kg in 3 luni fara chin si infometare, pe baza de proteine ( mereu am fost slaba si am vrut sa redevin asa). Este vorba despre aceasta dieta Dukan. Detalii poti gasi pe site-ul lor ( daca nu ai o dieta deja personalizata de un nutritionist).
Gasesti toate detaliile pe etape pe link.
O sa mananci destul de multa carne slaba in perioada asta, branza de vaci slaba, oua, unele legume si o sa bei 2 l de apa plata pe zi.
Plus mers pe jos zilnic 30 minute ( sau ceva gimnastica).
Adio dulciuri si grasimi o perioada. Ai voie in schimb sa bei Cola zero ( are indulcitori) zilnic ( maxim jumatate de litru).
O sa slabesti din prima saptamana citeva kg si asta o sa te motiveze sa continui.
Ai grija, prima faza, de atac, care e cea mai dura ( doar carne de pui, peste, oua, brinza, iaurt si tarate de ovaz alaturi de 2 l de apa), sa nu o tii decit 8 zile!
Ai mai multe detalii pe site aici.

http://dietadukan.ro/

http://dietadukan.ro/regimul

Cel mai usor lucru este ca poti minca cit vrei ( dar la un moment dat se inchide apetitul de la atita carne, o sa vezi ).
Eu am dus-o foarte, foarte usor.
Daca te decizi si mai ai nelamuriri, scrie-mi.

| anacolda a răspuns:

Dietele le recomanda nutritionistii. Dupa ureche, iti dezechilibrezi organismul. Oricum, daca vrei sa slabesti, mananca putin si des, un singur fel de mancare si nu amesteca proteinele cu carbohidratii, deci spune adio la oua cu paine sau branza cu paine. Painea separat, oul separat. Bea multa apa si fa multa miscare. Statul in fata calculatorului nu se pune. Mai cauta si aici:
http://vindecarenaturista.blogspot.ro/

| Kr5 a răspuns:

Pai vedeti voi mie nu imi permite timpul de eu la scoala plec la ora 11:00 si mai ajung acasa la 20:00-21:00 si mananc la ora 21 deja este...si cu programul asta nu stiu cum sa imi organizez mesele

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kr5):

E ok sa mananci si la 21, conteaza ce mananci.

Cam ce mananci de obicei pe parcursul zilei?

| Kr5 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai dimineata daca am timp mananc o omleta sau 1-2 sandvisuri in cursul nu prea mananc ca sunt la scoala si cand mananc sunt dulciuri sau alte porcari de la magazin si seara mancare gatita de mama supe, ciorbe, sosuri etc...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kr5):

Elimina complet dulciurile si porcariile de la magazin, fa-ti un pachet cu 2 sandvishuri cu paine integrala, rosii, piept pui, etc.

Ai grija si ce mancare gatita mananci seara, ca unele au multe grasimi.

Si intre mese mai baga cateva fructe, in special mere, accelereaza metabolismul si ajuta la slabit.

La sandvisuri pui doar paine integrala, elimini painea alba.

Mai mananca si iaurturi naturale ( fara fructe si alte aberatii ), ajuta la digestie si accelereaza metabolismul.

| Kr5 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa am sa fac incerc si revin cu un raspuns daca se vad schimbari

| frumusica19 a răspuns:

Trebuie pe zi sa mananci numai 2 grafuits; doua portocale si 1 iaurt activia si slabesti intre 2-3 kg pe spt dar daca faci si spor slabesti intre 4-5