| MmoooTtttt a întrebat:

DAU FUNDA!
Eu vreau sa slabesc din grasimea corporala ( am 14 ani) nu multa, cateva procente. Faza e ca am nevoie de ajutor sa imi gasesc o dieta buna si gratis, va rog, daca stie cineva o dieta gratis sau un site de unde as putea sa iau una, m-ar ajuta foarte mult!(Adica, sa-mi calculeze cate calorii trebuie sa mananc sa fiu in deficit, cate grasimi/carbo/proteine trebuie sa mananc si daca ar pute, sa imi faca si niste mese pe care ar trebui sa le mananc). Stiu ca asta ar fi cam mult pentru un site/o dieta gratis, dar nu ma supar daca stiti o dieta/un site bun dar sa coste si bani, ca nu e problema.
M-am apucat si eu de calculat si tot felul de chestii pentru acest lucru, dar acum cu scoala, nu prea mai am timp, si nici nu prea inteleg atat de bine aceste lucruri.

Va rog sa ma ajute cineva care stie ceva de genu!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa sport ca sa dai grasimea jos, pentru ca dietele iti scad si masa musculara.

| Donsavas a răspuns:

Dieta fără carbohidrati este indicată la vârsta ta. Tu ai mai mare nevoie de grăsimi si proteine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta la paine sau mananca o singura felie de paine pe zi.
Renunta la tot ce inseamna cipsuri, pufuleti, halva, sucuri, salam, crenvursti, parizer, covrigi, alune inecate in sare si la toate prostiile care stii ca sunt prostii.
Fa-ti mese mari si satioase cum ar fi mancare de fasole, mancare de mazare, tocanita, ciorbe cu care poti sa stai fara sa mai mananci absolut nimic 4, 5 sau 6 ore. Organismul tau slabeste grasime dupa 3 ore de la ultima masa. Daca vei lua mici gustari dupa o ora, doua de la fiecare masa, alea se transforma in grasime. Nu ai voie intre mese sa consumi nimic, nici fructe nici cafea. Fructele se mananca dupa masa.
Mananca doar cand iti este foame si niciodata nu incerca sa te infometezi, vei reusi doar sa te ingrasi mult mai rau daca nu mananci atunci cand simti nevoia sa mananci.
Mananca pana simti senzatia de satietate si nici macar o lingura in plus.
Fa sport! Recomand antrenamentele HIIT facute corect documenteaza-te despre asta. Daca simti ca genul asta de antrenament nu ti se potriveste incearca orice activitate fizica cum ar fi alergarea, mersul pe bicicileta, role sau chiar mersul normal timp de cateva ore in fiecare zi.
Si nu te obosi sa iti numeri caloriile, dietele care se bazeaza pe numarat calorii pur si simplu te ajuta sa slabesti in jur de 2 sau 3 kg dupa care corpul tau se adapteaza si vei vedea ca stagnezi si va trebui sa tai si mai mult si mai mult pana vei renunta.
Succes!

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Nu este exact o dieta, dar cand vreau sa slabesc tin acest regim si este destul de eficient.
->micul dejun trebuie sa fie cea mai copioasa masa, poti manca oua, iaurt, pui etc. Ceva satios.
->in restul zilei nu manca cele 2 mese, ci mananca pe tot parcursul zilei fructe si legume crude.
Daca faci sport sau simti ca diferenta diintre caloriile luate si cele arse e prea mare, un pranz usor este recomandat.
Pe langa slabit, te ajuta sa mentii o dieta sanatoasa si variata.
NU manca tarziu.

| MmoooTtttt explică (pentru WhatABeautifulDay):

Ok, dar faza e ca eu dimineata ma duc la scoala si nu iau micul dejun din pacate, ce imi mai iau de la un magazin de acolo (covrigi / branzoaice, etc) in rest dimineata nu mananc cam deloc, dar o sa incerc sa fac niste schimbari, poate in urmatoarele zile! Mersi mult de sfat happy