| freestyle7 a întrebat:

Salut,as dori un raspuns cat mai concret la raspunsul meu daca se poate.Cativa in urma mi-a fost eliminata splina din cauza unei lovituri si as vrea sa stiu daca pot sa practic sportul (fotbal) mai departe la un nivel mai inalt? Daca spre exemplu as dori sa joc un club trec controlul medical cu aceasta operatie? Unii ma contrazic unii nu si as vrea sa stiu de la o persoana care stie care sunt totusi consecintele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mussette a răspuns:

Prin eliminarea spinei nu mai simti oboseala, fizic vorbind.
Desi ea se instaleaza.
Poti practica un sport, dar nu e recomandat prea mult.
Vei obosii, adica vei pierde din energie fara sa simti.
Consulta un medic; macar medicul de familie.

| freestyle7 explică (pentru Mussette):

Adica la nivel profesional nici de cum nu am sanse da?

| Mussette a răspuns (pentru freestyle7):

Cred ca nu, din caate stiu eu.
Am studiat putin splina, dar nu te pot asigura exact. (splina are rolul de a detine sange, pe care in eforturi ridicate l-ar pune in circulatie; fara apare o dereglare; fara, nu vei simti efortul si poti afecta ficatul, care ar simti imediat excesul de efort.)
Am vazut persoane fara splina care faceau efort, nu simteau oboseala, dar nu le era recomandat.
Totusi, consulta un medic, e cel mai bine asa.