| Cioaba_Marius_1996 a întrebat:

Salut, as vrea sa aflu și eu niște păreri, adică vreau sa îmi pun aparat dentar, dar nu știu ce sa fac. Acum am început liceul și mie îmi este sa nu se randa pe urma mea ca am aparat dentar (sau ceva de genul). Niște păreri. Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Sincer, e mai bine sa se uite ciudat la tine 2 ani de zile cat porti aparat decat sa se rada de tine ca ai dintii strambi!

Acum, lasand gluma la o parte, daca parintii tai te sustin financiar, go for it! Cu cat ti-l pui mai repede, cu atat ai sanse sa scapi mai repede de el. Avand in vedere ca esti inca in crestere, dintii se vor aranja la locul lor mai repede decat daca il vei purta la 25-30 de ani. In plus... exista si varianta fizionomica. Aparatul dentar din safir, desi mai scump (in jur de 2500 lei/arcada), este aproape insesizabil la distante mici, iar la distante mai mari este complet invizibil. Pe mandibula oricum nu se vede pentru ca va fi acoperit de buza inferioara.

| Dintrebare a răspuns:

Pai am observat ca mai nou e chiar la moda sa ai aparat dentar. Am vazut si vedete care au. Pe Lora stiu sigur ca am vazut-o. Asa ca nu iti face nicio problema. Daca vor face glume colegii, ori te gandesti la niste replici inteligente cu care sa ii inchizi (de exemplu: eu cu aparat dentar arat chiar mai bine decat arati tu fara), ori nu ii bagi in seama. Numai oamenii saraci cu duhul fac glume pe seama problemelor de sanatate ale cuiva. Tu trebuie sa te gandesti asa: porti acum aparatul pentru o perioada scurta, iar apoi, toata viata vei avea dinti frumosi si drepti

| crystalclear a răspuns:

Marius, nu esti nici primul nici ultimul care poarta aparat dentar, este ceva firesc. eu am purtat pana la facultate si lumea a fost la fel de intelegatoare, nu ca ar fi vreoun motiv de ras etc. sa ai o zi frumoasa.

| Balazs_Pamela_1992 a răspuns:

Buna!

1.Daca rad de tine nu cu tine au treabă, ci cu ei însăși.
2.Tu,fiind băiat deștept nu trebuie să îi bagi în seamă, n-ai ce lucra, vorba aia:,, Fie roata și pătrată, tot se-ntoarce ea odată".
3.Să nu iti fie frică, să nu iti pese ce zic,pune-ti aparatul dentar daca e nevoie,deoarece acum poate vei arată ciudat, dad peste ceva timp vei avea dantură foarte frumoasă, deci, în opinia mea cred ca merită.

Acum tu iti asculta inimă, nimeni nu te călăuzește mai bine ca ea, dar gandeste-te de două ori ca să nu iti pară rău ca ai luat decizia x și nu le y.Eu ti-am spus ce cred eu ca e cel mai bine să faci, acum tu decizi.

Succes la liceu.happy

O zi frumoasă!happy