| XxStrawberryxX a întrebat:

Saptamana viitoare imi pun aparat dentar fix jos. As vrea niște idei de culori. Adică nu prea stiu ce culoare/culori sa imi pun. Si as vrea sa ma ajutați. Puteți sa imi Spune-ți si ceva combinații de culori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Daca iti pui aparat metalic, incearca pentru inceput elastice argintii. Sunt mai putin vizibile. Apoi, dupa ce te obisnuiesti poti incerca diverse culori (alb si rosu de pentru martisor, verde si rosu de Craciun, etc). Mult succes!

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Acum inteleg de ce se spune ca organul respectiv are dinti.

| minrest a răspuns:

Cere ceva mai alb decat iti recomanda ei, in special daca aparatul e mare, pe mai multi dinti. Eu daca ma luam dupa tehnicianul dentar aveam dintii la cea mai inchisa culoare pe care o aveam atunci in gura. Asa, am luat mult mai curat, mai alb, si am facut dintii respectivi dupa aparat. O zi buna.

| PeFuga a răspuns (pentru minrest):

Tu vorbesti despre lucrari protetice? Intrebarea se referea la aparat ortodontic fix happy

| minrest a răspuns (pentru PeFuga):

Da, vorbeam despre o lucrare protetica fixa, pe cativa dinti. Scuze.

| PeFuga a răspuns:

Următorii doi ani ai timp sa încerci toate culorile posibile. E posibil sa ti se para diferita culoarea pentru ca la cabinet aveai lampa aia puternica deasupra capului iar acasa un alt tip de lumina.

| XxStrawberryxX explică:

Mulțumesc pentru sfaturi! Mi-am pus aparatul si am ales un albastru/gri. In pe aparat mi se pare putin diferită culoarea de cea de acolo la dentist (pe chestia aia nu stiu cum se numește). Dar voi alege si alte culori, chiar si argintiu vreau sa aleg.