| Jigokunokishi a întrebat:

Salut, as vrea sa raspunda la intrebarea urmatoare doar cei care cunosc concret despre ce e vorba si au cunostinta de cauza. Sunt baiat, am parul lung si am si dermatita seboreica. Mi-a cazut destul de mult par si in fata, in zona bretonului, s-a format un spatiu gol in partea din stanga si s-a rarit destul de mult parul. Am aflat cam tarziu de problema si ca trebuie spalat parul cu anumit sampon si cat mai des... Daca m-as tunde scurt si as face tratamente se poate sa se regenereze mai bine parul si sa creasca la loc? Am tot facut masti si alte tipuri de tratamente, dar nu pare sa fi ajutat si radacina tot slabita e si vreau sa stiu daca ar merita sa ma tund scurt sa imi salvez desimea parului. Multumesc anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| IoanWild a răspuns:

Salut @Jigokunokishi! Cu siguranta daca tunzi parul, el se va regenera.
Insa cu problemele tale, recomand cu caldura si interes, vizitarea unui dermatolog pentru ca sigur un tratament recomandat de el va fi necesar.
Articol informativ: https://www.edumedical.ro/10-factori-care-pot-cauza-caderea-parului/ https://www.csid.ro/......i-11467560 https://www.csid.ro/......e-13036252
Daca te apuci sa faci singur de capul tau, in mare parte vei avea de pierdut. Bafta!