| Dextăr21 a întrebat:

Salut..as vrea sa stiu daca glicemia luata dupa ce am mancat deja a fost 111 la analize iar doctorul mi-a zis ca nu am nici un risc de diabet pe viitor..este normala? Sau am deja prediabet? Eu inainte sa imi fac glicemia am mancat deja dimineata o masa normala cu ceva dulce inclus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este bună glicemia stai linistit, intre 100 si 180 după ce ai mincat este super.Nu ai diabet.Si nu ai nici pre diabet deci esti sanatos tun, cum se spune. Ce varsta ai? Esti fată sau baiat?

| Dextăr21 explică (pentru CristiDinBucuresti):

24 de ani baiat. laughing am intrebat ca eu nu ma pricep prea bine la valorile glicemiei. sper ca nu a fost o intrebare prea stupida

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Dextăr21):

Nu a fost deloc o intrebare stupidă, este normal sa intrebi sa te informezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E irelevanta glicemia luata dupa ce ai mancat.

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Glicemia se face numa cand te simti ametit sau ai diabet si nu esti ok! masurarea glicemica nu se face daca nu esti diabetic nu este obligatoriu sa iti faci testare!

| Dextăr21 explică (pentru AnOnImuSS1):

Nu am vrut eu sa-mi fac m-au trimis de al locul de munca unde m-am angajat cum se face de obicei. dar nu stiam exact mai nimic despre ce inseamna. valoarea aia mi-a zis ca sunt perfect sanatos laughing citisem pe net ceva ca e mare 111 dar eu mancasem deja cand mi-a luat o