| anonim_4396 a întrebat:

Salut ...As vrea si eu sa incep sa alerg de dimineata pentru o conditie fizica mai buna pentru ca arat ca un slabanog si rade toata lumea de mine ca nu am muschi de loc. As incepe sa alerg de dimineata dar am scoala la 8 (la 8 trebuie sa fiu la scoala), nu stiu cand dar stiu sigur ca numai dimineata pana la ora 7 pot sa alerg din cauza scolii. in nici un caz nu pot alerga seara sau la pranz numai dimineata, nu ar fi o problema pentru mine pentru ca ma pot scula foarte devreme si nu am nici o problema. Nustiu dar as mai incerca o activitate pentru imi lucra corpul mai bine.

1.As vrea sa stiu daca alergarea ma ajuta?
2. Ce alte activitati as mai putea sa fac?
3.Am mai alergat in viata si am traspirat ca un porc si dupa alergare nu vreau sa ma duc traspirat sa miros la scl, trebuie sa fac baie dupa fiecarea alergare sau sa incerc un after-shake?

P. S: am 15 ani

Ms anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Reek54 a răspuns:

Noroc happy
Alergarea ajuta la formarea muschilor abdominali si muschii picioarelor.
Ar fi bine ca in fiecare dimineata sa te trezesti la 6 jumatate si pana la 7 sa alergi constant cu viteza ta medie balansand membrele superioare, adica una in fata una in spate.
Nu folosi after-shake-uri, daca transpiri asa rau. mai bine ai face o baie in fiecare dimineata dupa ce alergi.
Alte activitati... Incearca dimineata si seara sa faci abdomene cu mainile la ceafa, faci cate poti, apoi iei o pauza de 10 secunde si continui cu flotari daca poti sa faci... tot asa cate poti tu, apoi mai continui cu o serie de abdomene, apoi iar cu una de flotari, apoi iar abdomene si apoi iar flotari. deci 3 serii de fiecare una dupa alta (abdomene,flotari,abdomene,flotari,abdomene,flotari).
Si. mai conteaza si alimentatia, incearca sa reduci dulciurile la minim... daca vrei ceva dulce iti cumperi miere.
Si sa te concentrezi pe proteine si fibre (carnuri desigur fara grasimi,salate verzi,salata de cartofi,salata de beuf, suc de morcovi, snitele), si fara Mc.Donalds
Dimineata dupa ce te trezesti mananca ceva consistent si bogat in calorii, dar nu foarte greu. de ex: iaurt cu paine.
La pranz incearca salatele care ti le-am spus mai sus.
Iar seara incearca sa te limitezi la ceva foarte sarac in calorii, si in cantitati mici.
Ai grija. o sa simti aceste schimbari bruste la organizm cel mai des o sa se manifeste prin ameteli seara... cand iti vinea acea "ameteala" punete in pat si culcate.
Dar cu timpul o sa dispara happy
Sper ca ti-am fost de folos...
daca mai vrei sfaturi. ai aici id-ul meu : original_reek_id

1 răspuns:
| claudia01 a răspuns:

Alergarea iti va face bine in timp, daca ai doar 15 ani incearca sa mananci mai multe: carne oua lactate si lasa-ti corpul sa se dezvolte iar dupa alergare obligatoriu baie.