| Dan_Caienar_1996 a întrebat:

as vrea sa stiu ce trebuie sa fac pentru a alerga 1 km intr-un timp cat mai scurt ( 3:45 mi-ar fi de folos ). alerg cam de o luna si jumatate si scot acum in medie 4:10 as dori cateva sfaturi efectiv de alergare : cum sa incep alergatul... cum sa mentin? multumesc!

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Baga sprinturi de maxima viteza de 60 de secunde pauza 20 de secunde dar nu joking eu vb de fuga la maxim de 4 ori pe zi e destul

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

laughing)) am avut probleme cu rezistenta si eu, nu mai scoteam timpu deloc, in ziua cea mare insa am tras tare si am scos 3:30
mai ai destul timp, daca nu scoti timpu eu zic sa nu te mai cronometrezi, doar alearga si nu 1 km, mai mult... alearga pana simti ca nu mai poti, respira cat mai normal si pe gura.
fa si altceva, un fotbal ceva, ciclism, inot. incearca sa alergi 100m cat de tare poti, apoi 200m sa alergi normal, apoi sa te intorci cu alergare usoara(poate pare ciudat, dar acesti 300m de alergare usoara sunt cei mai grei) fa asta de 10 ori pe zi sau incepe cu 5 sau cat poti tu si dupa avanseaza

| hgcl a răspuns:

Fixeazti respiratia.
Si eu dau la armata si am 2 km in 8 minute. Nu mi-e frica ca nu-i scot.
La un km incepe tare de tot, tine ritmul plutonului de 5 si ai sa scoti un timp bun.
O sa vezi ca la final o sa alege picioarele singurewinking.
In aprilie am scos 1 km in 2, 48.

| Robi673547 a răspuns:

Salut,incearca sa faci alergari pe o pista de 400 de metri si sa scoti cam 1.30 pe tura, faci mai multe repetari asa, Poti sa faci si pe 800 de metri, totul este sa iti gasesti tempoul. 1.30 pe 400, o scoti si pe urmatoarea la fel ( legate ), faci 3 minute, si mai ai inca 40 de sec pentru 200 metri.
La inceput faci pe 400, multe repetare, apoi urmatorul antrenament incerci prima de 400 la 1.45 si urmatoarea la 1.30.
In timp o sa ajungi sa scoti pe fond de oboseala 1.20 pe 400...
Sper ca te-am ajutat, eu o sa dau la academia de politie, alerg pentru mine ( mai am 3 ani pana dau, sunt a 10-a ), si scot in jur de 3.20-3.30 pe 1000.
Vreau sa ajung la sub 2.50 pe 1000, mai am de tras laughing.
Succes!

| Dan_Caienar_1996 explică (pentru Robi673547):

Mersi mult! success!

| Robi673547 a răspuns (pentru Dan_Caienar_1996):

Succes, un sfat pe care mult mi l-au dat, este sa nu dai tare la inceput, in momentul in care dai probele, tu ti tempoul tau. Vezi sa dai tare la final pentru ca ai si adrenalina cu tine, care te ajuta.

| noname12 a răspuns:

Vrei sa dai la academie?

| Dan_Caienar_1996 explică (pentru noname12):

Nu. la alta scoala de politie