| AleXShadow_2412 a întrebat:

Salut,
De curand am inceput sa alerg dimineata as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi.
Am inceput aceasta alergare pentru a slabi si vreau sa stiu cam cat trebuie sa alerg.
Si mai vreau sa stiu daca ma mai puteti ajuta cu un program pentru alergare.

7 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Seara e cam oboseala sa alergi, bine e dimineata da e ok si seara.
Nu stiu nivelul tau de fitness, da e bine sa alergi 1 km, pauza, 1 km pauza, 1 km pauza, deci in total 3 km, pauza sa fie undeva la 3 minute.
Eu alerg 5km de 2 ori pe saptamana, cu pauza la 2 km jumate

| MMihai a răspuns:

Aleargă și tu căte 1/2 km și faci o pauză! șamd și așa alergi cam 4-5 km zilnic!

| darkglass a răspuns:

Pai daca vrei sa slabesti imbraca-te bine sa transpiri si poti folosii folie alimentara,eu asa faceam o pui pe burtabig grinde jjur imprejur, alearga pana simti ca iti dai duhul trage de tine, cand numai poti ai terminattongue

| darrio2007 a răspuns:

Alergi pana vezi rezultatele.La inceput mai putin apoi din ce in ce distante mai lungi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

30 de minute de alergare/zi,cu viteza medie,vor fi suficiente,dar poti alerga si mai mult daca vrei.
Pentru rezultate mai rapide,elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari seminte, nuci, alune sau fistic.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa,in special,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii, nici prea mult, nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara). Succes.

Răspuns utilizator avertizat
| yullya_1779 a răspuns:

Buna parerea mea este sa alergi cel putin 1 ora pe zi, faci doar o pauza, iar daca vrei sa slabesti intr-un anumit loc poti sa te bandajezi cu folie alimentara.Eu am alergat 2 saptamani, in fiecare zi cate o ora si am slabit aproape 4 kg.