| SasukeCS2 a întrebat:

Astazi a batut vantul tare si m-am dus la liceu imbracat subtire. Am baut apa rece aseara si de dimineata inainte sa plec la liceu. Acum ma doare rau in gat, mi s-a umflat gatul in partea de jos si ma doare partea dreapta a pieptului cand respir, beau apa sau mananc si nici nu pot respira cum trebuie adica pana la capat (trag putin aer in mine si ma tine pieptul). Ma doare capul si a inceput sa imi curga nasul. Ce am? Si ce sfaturi imi dati? Eu intru la liceu de dimineata si medicul de familie este dupa masa, deci ma pot duce la licieu dar oare este bine sa ma duc? Adica probabil o sa imi fie si mai rau si o sa le dau si colegi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Iritatia in gat poate anunta o raceala,puroi.Ia un paracetamol, nu consuma bauturi acide, te irita si mai tare, ceai cald-nu fierbinte de cimbrisor, salvie calmeaza mucoasa iritata si stimuleaza imunitatea.Maine te duci la medicul de familie pentru consult si tratament, nu mai mergi la scoala pentru ca vei primi motivare.Multa sanatate!

| danielaxyz a răspuns:

Tinctura de propolis de la plafar pentru gat, coldrex si theraflu pliculete, iti va trece imediat

| Low123 a răspuns:

Sper ca nu ai cv la plamani dar desigur ca trebuie sa te duci la medic