| soranaaa a întrebat:

Buna TPU.hmm am o mica mare problema. Acum jumatate de an cred mi-a aparut undeva in falca, exact in dreptul maselei ca un fel de chist.nu stiu cum sa il numesc; e tare si se vede urat si in plus e si putin vinetiu cred ca pielea.si nu ma doare decat daca ating ma tare. Eu sunt in Spania...am fost la doctor dar era doctor estetician si nu era sigura de ce este [daca e de la masea sau e un chist in falca]. Faza este ca imi este foarte frica, eu nu le am cu acel bisturie si etc.Intrebarea e daca aveti idee ce e? si daca a patit cineva. daca doare cand il scoate, sau cum taie. Multumesc. Funda!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Trebuie mergi la o clinica de chirurgie maxilo faciala pentru diagnostic si tratament( daca va fi cazul)--- nu ai cum sa stii ce fel de formatiune (chist, tumoare odontogena)s-a dezvoltat in mandibula daca nu te duci la un specialist. Numai bine!

| Natashha a răspuns:

Si eu am chestie din aia, dar putine persoane mi-o observa, am pe ambele parti.Eu le am chestiile alea de 3 ani si ceva cred din intamplare, cand dormeam imi strangeam buzele si cu timpul carnea aia din interiorul obrajilor s-a strans.Nu e nimic de la masele, problema e ca si stomatologul a observat si a zis ca nu-i nimic de la masele sau o infectie in interiorul muschiului, ci doar ceva pe sistem nervos.Si acum can ma enervez/concentrez pe ceva strang involuntar cu dintii de carnea interioara din obraji...

| Cosmin1986 a răspuns:

Da, doare cand il scoate.