| HayateRA a întrebat:

Salut! Astăzi mi-a venit noua pereche de ochelari și nu văd clar la distanță. Pe telefon și ce e cam la 30cm văd. Nu mi-am mai schimbat lentilele de 2 ani. Intrebarea este: E normal să nu văd bine la distanță la-nceput?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi inapoi cu noii ochelari (si reteta! ) la medicul care le-a prescris, pentru verificare!

| darrio2007 a răspuns:

Da, e normal, daca nu au fost recomandati de un specialist, in urma unui control oftalmologic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate nu sunt de distanta sunt de aproape, mergi la magazinul de optica unde ti a facut si întreaba i.

| mi25 a răspuns:

Nu este normal sa nu vezi bine nici la inceput, nici dupa.
De regula ochelarii se preschimba la 2 ani.
E posibil sa fie ochelari pentru citit.
Eu am ochelari bifocali pentru departare si aproape, plus am ochelari separat pentru calculator.
Singurii care iti pot deslusi enigma sunt : medicul oftalmolog si seful firmei care i-a confectionat.

| Yuoia a răspuns:

Noua pereche? Ai mai purtat ochelari?
Poate astia sunt facuti numai pentru citit de aproape. Nu ai sa vezi niciodata cu ei la distanta, nu doar la inceput.
Sunt facuti dupa reteta?

| HayateRA explică (pentru Yuoia):

Da, sunt după rețetă si am mai avut ochelari

| Yuoia a răspuns (pentru HayateRA):

Mergi inapoi si verifica reteta. Ori i-a incurcat cu a altei persoane ori au gresit reteta.

| Theodor24 a răspuns:

Lentilele părerea mea la 1 an trebuie schimbate sau verificate
Trebuie sa mergi la un medic oftalmolog zic eu