| adrian1213 a întrebat:

Salut, astazi o sa ma duc la doctor ca sa imi puna o plomba la un dinte, pareri : O sa doare in timp ce imi scoate caria?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| irinuk28 a răspuns:

Buna,si eu am trecut prin aceeasi problema.O sa doara putin caci o curata cu un aparat care o sa te "supere".In caz ca ai o carie adanca in dinte, e posibil ca sa iti puna un tratament iar mai tarziu o sa iti scoata nervul.Nici acest procedeu nu e dureros, acum depinde de cat de sensibil/a esti. Oricum, ce e important e ca nu trebuie sa iti fie teama, caci nu se moare din asa ceva.Bafta!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caria este o gaura in masea si apare atunci cand bacteriile din cavitatea bucala produc acizi care ataca dintele. Ceea ce iti va face denstitul, in mare, consta in indepartatea leziunii carioase si in aplicarea unui material rezistent pentru inlocuirea portiunii din dinte care a fost afectata de carie. Adica ti-o curata si ti-o plombeaza. Nu te doare deoarece se anesteziaza locul. Succes!

| raresandrey a răspuns:

Iti gaureste maseaua cu o bormasina de ai sa zici ca iti scormoneste in creier, dupa care te mai cheama la vreo doua sedinte sa iti finalizeze lucrarea, dar daca ai dat peste un,, specialist,, te tine doar vreo jumate de an si apoi trebuie sa o scoti.

| eueueueueue a răspuns:

Nu o sa te doara absolut deloc.Mai intain iti da cu un spray paralizant si dupa aceea nu o sa mai simti nimic.

| aninominatus a răspuns:

Nu doare deloc! Este ca si cum ti-ai umbla tu cu degetul prin gura. Iti ia caria cu o chestie gare face bzzzzz, dar care nu doare, iar apoi iti va scoate caria din dinte. Nu doare deloc!